REJON WILEŃSKI
Transmisja Mszy św. z Wojdat
W niedzielę, 29 stycznia, TVP Wilno będzie transmitować Mszę św. z kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Wojdatach.
W 1907 r. biskup wileński Edward von Ropp poświęcił fundament pod budowę kościoła. Po trzech latach stanęła neobarokowa świątynia. Fundatorem kościoła był hrabia Hilary Łęski, ówczesny właściciel dóbr Biała Waka, a zaprojektował go architekt F. R. Roztworowski. 17 października 1910 r. kościół został poświęcony przez administratora apostolskiego diecezji wileńskiej ks. prałata Kazimierza Michalkiewicza. Parafia powstała w 1921 r. W 1926 r. liczyła ona 2500 wiernych. Najdłużej pełniącym posługę duszpasterską w kościele Nawrócenia św. Pawła Apostoła był ksiądz Leopold Chomski, od 1949 r. do swej śmierci w 1982 r. – spowiednik poety Czesława Miłosza.
Konkurs szopek bożonarodzeniowych
20 stycznia, w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Niemenczynie odbył się koncert kolęd, który był zorganizowany w ramach zakończenia konkursu-wystawy szopek bożonarodzeniowych. Kapela Kawalerów Podwileńskich ucieszyła przybyłych słuchaczy wykonaniem lubianych i znanych kolęd. Wielką niespodzianką była premiera kolędy autorstwa Juliana Germanowicza, kierownika kapeli.
Po pięknym występie, nastąpiła druga część imprezy – zostali ogłoszeni zwycięzcy konkursu. Wszyscy autorzy 33 szopek zostali obdarowani dyplomami i słodyczami. Komisja wyłoniła trzech zwycięzców przyznając im nagrody w postaci bonów o wartości 60, 80 i 100 euro, oraz dziesięć prac wyróżniła za pomysłowość, przyznając bony o wartości 10 euro.
Od poniedziałku 23 stycznia 2023 r. wystawa szopek będzie eksponowana w Mejszagole.
REJON TROCKI
Wystawa ekslibrisów w Trokach
17 stycznia w galerii samorządu rejonu trockiego została otwarta wystawa ekslibrisów nadesłanych na konkurs poświęcony 700-leciu Trok. W tym konkursie uczestniczyło 96 malarzy z 29 państw. Laury zwycięzcy przypadły artyście malarzowi z Czech Pavlowi Hlavatemu, drugie miejsce przyznano Benowi Narbutowi, trzecie – Rasie Janulevičiūte.
Jak bezpiecznie korzystać z mediów
26 stycznia w Pałacu Kultury w Trokach odbyły się zajęcia dla młodzieży od lat 13 nt. jak korzystając z mediów odróżnić prawdziwe informacje od dezinformacji. Prowadził je analityk Departamentu Komunikacji Strategicznej Wojska Litewskiego, historyk Karolis Zikaras. Zajęcia są realizacją projektu „Krytyczne myślenie i bezpieczne korzystanie z mediów”.
Symbioza muzyki i malarstwa
1 lutego w Pałacu Kultury w Landwarowie o godz. 18.00 odbędzie się wieczornica będąca symbiozą muzyki i malarstwa. Zostanie otwarta wystawa prac malarskich fotografik, artystki malarki Liliji Valatkiene pt. „Muzyczny pastisz malarski”. Obrazy eksponowane na wystawie są inspirowane różną muzyką. Valatkienė od 2015 r. ma status animatorki sztuki. Jest autorką 33 wystaw indywidualnych. Jej obrazy znajdują się w Centrum Sztuki Stasysa Eidigrevičiusa w Poniewieżu, jak też za granicą, m. in w Polsce, Szwajcarii, Szkocji, Australii. Wystawa będzie czynna do 31 marca.
REJON SZYRWINCKI
Zajęcia z strongmanem
W lutym będą zorganizowane zajęcia ze znanym strongmanem Žydrūnasem Savickasem. Odbędą się one w dniach 7, 9, i 15 lutego w Centrum Sportu w Szyrwintach przy ul. Kalnalaukio 41. Chętni uczestniczenia w tych zajęciach sportowych, podczas których zapewne nabiorą krzepy fizycznej, powinni obowiązkowo zarejestrować się pod nr tel. 8 687 98 738 w godz. 13.00-15.00 w dniach pracy do 6 lutego.
Savickas urodził się w 1975 r. w Birżach. W 1997 r. ukończył Instytut Kultury Fizycznej w Kownie. W latach 2001-2004 był trenerem w szkole sportowej w Birżach. Od 2006 r. jest prezydentem Wileńskiej Federacji Siłaczy, od 2008 r. – dyrektorem ZSA „Savickio Sporto Klubas”. 14-krotnie zdobywał tytuł mistrza Litwy.
Tworzyć postacie zapustowe
21 lutego w Szyrwintach odbędą się zapusty, z tej racji na alei im. I. Šeiniusa odbędzie się parada postaci zapustowych. Wszystkich chętnych zaprasza się do stworzenia takich postaci, jak Konopiastego i Słoninowego, żmudzkiej Marzanny – Morė, Čiučieli i in. Chętni udziału muszą się zarejestrować się na poczcie elektronicznej registracijakc@gmail.com.
REJON ŚWIĘCIAŃSKI
Akcja krwiodawstwa
31 stycznia w Centrum Kultury w Święcianach w godz. 11.00-16.00 odbędzie się akcja krwiodawstwa. Jej organizatorem jest Narodowe Centrum Krwi.
Inf. wł.
Nowa lekarka w szpitalu w Solecznikach
Dojazd nie straszy
Szpital w Solecznikach pozyskał nowego lekarza. Pracę tu rozpoczęła rezydentka pediatrii Witalia Świst. Jolanta Černiavskienė, specjalistka Wydziału Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia administracji samorządu rejonu solecznickiego pogratulowała młodej lekarce wyboru ścieżki zawodowej. Powodzenia na dalszej drodze zawodowej życzył dla niej również Zbigniew Siemienowicz, dyrektor szpitala w Solecznikach.
Świst – to rezydentka Uniwersytetu Wileńskiego, która za dwa lata otrzyma dyplom lekarza pediatry i pulmonologa dziecięcego.
Film oraz dyskusja w ramach cyklu „Przystanek Historia IPN Wilno”
Józef Mackiewicz – postać niezwykła
19 stycznia w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Przystanek Historia IPN Wilno” z udziałem delegacji Instytutu Pamięci Narodowej na czele z prezesem dr. Karolem Nawrockim.
W programie spotkania znalazł się seans filmowy oraz dyskusja. Goście mogli obejrzeć „Czarny sufit”, przygotowany przez IPN film fabularny, poświęcony niezwykłej postaci – Józefowi Mackiewiczowi w 120. rocznicę urodzin pisarza oraz w ramach obchodów Roku Józefa Mackiewicza w Polsce. Mackiewicz był jednym z pierwszych Polaków, którzy widzieli zwłoki polskich oficerów w Katyniu. W 1952 roku zeznawał przed specjalną komisją Kongresu USA badającą zbrodnię katyńską. Był także świadkiem ludobójstwa w podwileńskich Ponarach.
Dobroczynny koncert zespołu „Wilenka” w
W Kalwarii Wileńskiej
W kościele Odnalezienia Krzyża Świętego w Wilnie w sobotę, 21 stycznia, zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wilenka”.
Kolędy i pastorałki w wykonaniu „Wilenki”, działającej przy Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie, stały się pięknym tłem dla charytatywnej idei koncertu. Jego celem była zbiórka pieniędzy na rzecz Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.
– Koncert „Wiara, nadzieja, miłość…” – te słowa oddały sedno akcji dobroczynnej.