Triumf Igi Świątek w turnieju wielkoszlemowym US Open

Królowa kobiecego tenisa

Liderka światowego rankingu Iga Świątek pokonała rozstawioną z numerem piątym tunezyjską tenisistkę Ons Jabeur 6:2, 7:6 (7-5) w finale wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku. To jej trzeci w karierze triumf w imprezie tej rangi. Wśród mężczyzn triumfował Hiszpan Carlos Alcaraz, który pokonał Norwega Caspera Ruuda 6:4, 2:6, 7:6 (7-1), 6:3. Oboje triumfatorzy gry pojedynczej otrzymali po 2,6 mln dolarów.

Świątek w 2020 i 2022 roku wygrała French Open w Paryżu. Od czerwcowej wygranej w stolicy Francji prezentowała się jednak słabiej, m.in. odpadając już w 3. rundzie Wimbledonu. To było piąte spotkanie tych tenisistek i trzecia wygrana Świątek. Polka górą była także w 2019 roku w Waszyngtonie i w obecnym sezonie w finale w Rzymie. Tunezyjka wygrywała w 2021 roku w Wimbledonie i w Cincinnati.

Polscy siatkarze wicemistrzami świata

Złoto przeszło koło nosa…

Polscy siatkarze przegrali w Katowicach z Włochami 1:3 (25:22, 21:25, 18:25, 20:25) w finale mistrzostw świata. We wcześniejszym spotkaniu o brązowy medal Brazylia wygrała ze Słowenią – 3:1.

Biało-czerwoni bronili tytułu drugi raz z rzędu. Siatkarze Italii w finale zagrali po raz pierwszy od 1998 roku, wcześniej zwyciężali w poprzednich dwóch edycjach. Pierwszy set dostarczył widzom potężną dawkę emocji. Kiedy Alessandro Michieletto zagrywką dał, dobrze dotąd broniącym, gościom prowadzenie 21:17 w hali zapadła cisza. Po chwili kibice wrócili do dopingu, a Polacy przystąpili do odrabiania strat. Wyrównał na 21:21 „asem” Mateusz Bieniek, a potem Włosi zdobyli już tylko jeden punkt.

Polscy koszykarze awansowali do ćwierćfinałów ME

Polacy w półfinale! Litwini za burtą

Polscy koszykarze najpierw pokonali w Berlinie Ukraińców 94:86 (24:21,18:24, 27:22, 25:19) w 1/8 finału i po raz pierwszy od 1997 roku awansowali do ćwierćfinałów mistrzostw Europy. Ta sztuka nie udała się Litwinom, którzy 102:94 (19:20, 21:25, 23:23, 20:15, dogr. 19:11) przegrali po dogrywce z mistrzami świata Hiszpanami. Polska w środowym ćwierćfinale pokonała broniącą tytułu Słowenię (pokonała Belgię 88:72) – 90:87 (po pierwszej połowie prowadzili 54:31)!

Litwini mieli przewagę w drugiej i trzeciej kwarcie, prowadzili nawet 58:47, ale mistrzowie świata zniwelowali straty i w ostatnich minutach czwartej kwarty remisowali 78:78, a potem minimalnie prowadzili 83:81. Dogrywkę Litwinom dała dobitka niecelnego rzutu za trzy punkty Rokasa Jokubaitisa, którą wykonał Ignas Brazdeikis równo z końcową syreną.