Srebro solecznickich siatkarzy na polonijnych ME

Ze srebrnymi medalami Mistrzostw Europy wśród drużyn polonijnych powrócili do Solecznik z Kalisza (Polska) siatkarze Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Litwie. Międzynarodowa impreza odbyła się w Polsce w dniach 11-13 sierpnia. W zawodach wzięło osiem drużyn – Polonia Volley Antwerpia, TG Sokół Soleczniki, Team Polonia France Sport, Polonia Oslo Volleyball Klub, Polonia Austria, w tym trzy ekipy z Rosji i Białorusi – Polonia MIX, Zza Bugu i Kresy.

– Drużyny sportowe są znakomitym narzędziem do realizowania polityki polonijnej. Dzięki wspólnej grze w drużynie sportowej Polacy w danym kraju się „wyłapują”, współpracują, zaprzyjaźniają.

Litewskie koszykarki mistrzyniami Europy U-18

Fenomenalny występ Justė

Litewskie koszykarki wywalczyły tytuł mistrzyń Europy U-18. W finale dziewczyny 78:75 pokonały Hiszpanki. Do zwycięstwa znacznie przyczyniła się zaledwie 16-letnia Justė Jocytė, której przyznano tytuł najpożyteczniejszej zawodniczki turnieju (MVP).

Mierząca wzrostu 188 cm liderka litewskiej ekipy w spotkaniu finałowym zdobyła 28 punktów, zebrała 9 piłek, wykonała 7 rezultatywnych podań, przechwyciła 3 piłki i popełniła tylko jeden błąd. Jocytė jest zawodniczką wszechstronną i właśnie jej fenomenalna gra w finale zaprowadziła litewską drużynę na sam szczyt mistrzostw Europy i była decydującym czynnikiem w pojedynku o złoto, który odbywał się na Krecie. Spotkanie było wyrównane i pełne dramatyzmu. Hiszpanki stawiały zacięty opór, ale inicjatywę posiadały Litwinki i rywalki prawie cały czas były w roli goniących.

Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym

Łoś i dwa medale

Urszula Łoś wywalczyła we wtorek w Monachium srebrny medal kolarskich mistrzostw Europy na torze w keirinie. Złoto zdobyła Niemka Lea Sophie Friedrich. Piąte lokaty wywalczyli Rafał Sarnecki w keirinie oraz siostry Daria i Wiktoria Pikulik w madisonie.

Polka, która już w półfinale keirinu prezentowała znakomitą dyspozycję, wylosowała prowadzenie na trzech pierwszych rundach. Miała więc najgroźnejsze rywalki za plecami i musiała odpierać ich ataki. Dwa okrążenia przed końcem wyprzedziła ją aktualna mistrzyni świata Friedrich.