Litewskie koszykarki mistrzyniami Europy U-18

Fenomenalny występ Justė

Litewskie koszykarki wywalczyły tytuł mistrzyń Europy U-18. W finale dziewczyny 78:75 pokonały Hiszpanki. Do zwycięstwa znacznie przyczyniła się zaledwie 16-letnia Justė Jocytė, której przyznano tytuł najpożyteczniejszej zawodniczki turnieju (MVP, na zdjęciu).

Mierząca wzrostu 188 cm liderka litewskiej ekipy w spotkaniu finałowym zdobyła 28 punktów, zebrała 9 piłek, wykonała 7 rezultatywnych podań, przechwyciła 3 piłki i popełniła tylko jeden błąd. Jocytė jest zawodniczką wszechstronną i właśnie jej fenomenalna gra w finale zaprowadziła litewską drużynę na sam szczyt mistrzostw Europy i była decydującym czynnikiem w pojedynku o złoto, który odbywał się na Krecie. Spotkanie było wyrównane i pełne dramatyzmu. Hiszpanki stawiały zacięty opór, ale inicjatywę posiadały Litwinki i rywalki prawie cały czas były w roli goniących. Koszykarki znad Niemna były jednak minimalnie lepsze, a prym wiodła właśnie Jocytė, która w finale udowodniła, że jest najlepszą zawodniczką mistrzostw.

Jest to już drugi tytuł wywalczony przez koszykarki litewskie w tej kategorii wiekowej. Poprzednio ta sztuka udała się w roku 2008. Wtedy również tytuł najlepszej zawodniczki turnieju przyznano Litwince Aurime Rinkevičiūte. Niestety, kontuzja nie pozwoliła jej na kontynuowanie świetnie zapowiadającej się kariery sportowej.

To już drugi medal wywalczony przez litewskich koszykarzy w tym sezonie. Wcześniej zawodnicy męskiej reprezentacji U-20 zawiesili na szyi medale z srebrnego kruszcu.