II Polonijne Mistrzostwa Litwy w narciarstwie biegowym

Niemenczyn podziękował Karolowi

Święto Niepodległości Litwy miłośnicy sportów zimowych uczcili na sportowo. W Niemenczynie odbyły się II Polonijne Mistrzostwa Litwy w narciarstwie biegowym oraz mistrzostwa rejonu wileńskiego.

W środę, 16 lutego, ponad 40 narciarzy z Wileńszczyzny rywalizowało w biegach na 1, 2, 3, 4 i 5 km w poszczególnych grupach wiekowych wśród dzieci i dorosłych. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 7-letni Robert Boban, a najstarszą – Jadwiga Juniewicz, multimedalistka Zimowych Igrzysk Polonijnych, która zwyciężyła na dystansie 2 km. W kategorii do lat 12 w biegu na 1 km triumfowali Nika Kunczina oraz Maksim Kunczin. Milena Bernatowicz wygrała bieg na dwa razy dłuższym dystansie, a Łukasz Mincewicz najszybciej pokonał dystans 3 km. Wśród dziewcząt pierwsza na mecie zameldowała się Emilia Mincewicz. Daniel Buchowski bezapelacyjnie zwyciężył w biegu na 4 km a w jego ślady poszła też Karolina Banel.

Zgasł znicz XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

Najgorszy wynik Polaków

Przewodniczący MKOl Thomas Bach zamknął XXIV Zimowe Igrzyska w Pekinie. 20 lutego zgasła pochodnia z ogniem olimpijskim, która płonęła od 4 lutego. Kolejne zmagania odbędą się za cztery lata w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo. Bach podczas swojego przemówienia ocenił, że zakończona przez niego oficjalnie w niedzielę impreza była naprawdę wyjątkowa.

Szef MKOl nawiązał również do tego, że była to druga impreza tej rangi – po ubiegłorocznych letnich igrzyskach w Tokio – w dobie pandemii COVID-19. Wyraził solidarność z zawodnikami, którzy z powodu koronawirusa nie mogli teraz wziąć udziału w olimpijskich zmaganiach. Po jego przemówieniu zaczęto opuszczać umieszczoną ponad Stadionem Narodowym, zwanym „Ptasim Gniazdem”, konstrukcję przypominającą ogromny płatek śniegu, w którym znajdowała się od 4 lutego pochodnia z ogniem olimpijskim. Ten po chwili zgasł. Część artystyczna ceremonii zamknięcia nawiązywała właśnie do płatków śniegu. Wśród śpiewających i tańczących uczestników uroczystości – tak jak podczas otwarcia – przeważały dzieci.