II Polonijne Mistrzostwa Litwy w narciarstwie biegowym

Niemenczyn podziękował Karolowi

Święto Niepodległości Litwy miłośnicy sportów zimowych uczcili na sportowo. W Niemenczynie odbyły się II Polonijne Mistrzostwa Litwy w narciarstwie biegowym oraz mistrzostwa rejonu wileńskiego.

W środę, 16 lutego, ponad 40 narciarzy z Wileńszczyzny rywalizowało w biegach na 1, 2, 3, 4 i 5 km w poszczególnych grupach wiekowych wśród dzieci i dorosłych. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 7-letni Robert Boban, a najstarszą – Jadwiga Juniewicz, multimedalistka Zimowych Igrzysk Polonijnych, która zwyciężyła na dystansie 2 km. W kategorii do lat 12 w biegu na 1 km triumfowali Nika Kunczina oraz Maksim Kunczin. Milena Bernatowicz wygrała bieg na dwa razy dłuższym dystansie, a Łukasz Mincewicz najszybciej pokonał dystans 3 km. Wśród dziewcząt pierwsza na mecie zameldowała się Emilia Mincewicz. Daniel Buchowski bezapelacyjnie zwyciężył w biegu na 4 km a w jego ślady poszła też Karolina Banel.

W kategorii zawodowców dystans 5 km najszybciej pokonał Rusłan Małachow. W grupie 40-latków drugie miejsce zajął wicemer rejonu wileńskiego Robert Komarowski, który finiszował tuż za Vladasem Šidlauskasem. W kategorii 45+ zwyciężył Wieczesław Kunczin. Zwycięzcom biegów wręczono medale oraz nagrody rzeczowe, których fundatorem był samorząd rejonu wileńskiego.

Znaczącym akcentem tego dnia był powrót biathlonisty Karola Dąbrowskiego z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Grupa miłośników sportu z Niemenczyna przywitała pierwszego Polaka z Wileńszczyzny, który godnie bronił barw Litwy na igrzyskach, na lotnisku wileńskim 2-metrowym plakatem z napisem „Niemenczyn wita Karola”. Dziękowali oni niemenczynianowi za pozytywne emocje i historyczny wynik w biegu sztafetowym.