Nie żyje WALDEMAR NOWICKI

Waldemar Nowicki, legendarny szczypiornista oraz trener, zmarł w poniedziałek, 31 stycznia, w wieku 66 lat – poinformował Litewski Związek Piłki Ręcznej. W ostatnim czasie zmagał się z ciężką chorobą.

Urodzony w 1956 r. w Koleśnikach (rejon solecznicki). Pierwsze kroki w sporcie stawiał w Ejszyskiej Szkole Sportowej. Pozostawił głęboki ślad w historii piłki ręcznej w naszym kraju. W 1980 roku został wicemistrzem igrzysk olimpijskich z reprezentacją ZSRR, a w 1988 roku został również mistrzem olimpijskim. W jego kolekcji znajdują się także tytuły wicemistrza świata (1978) i mistrza świata (1982).

Ashleigh Barty i Rafael Nadal triumfatorami turnieju Australian Open

Odrodzenie weterana

Hiszpan Rafael Nadal wygrał turniej Australian Open i wywalczył rekordowy w męskim singlu 21. tytuł wielkoszlemowy. Rozstawiony z numerem szóstym hiszpański tenisista w finale imprezy w Melbourne pokonał Rosjanina Daniiła Miedwiediewa (2.) 2:6, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4, 7:5. Wśród kobiet triumfowała Australijka Ashleigh Barty.

35-letni Hiszpan i młodszy o 10 lat Rosjanin po raz drugi stoczyli zacięty pięciosetowy bój w wielkoszlemowym finale. W decydującym meczu US Open 2019 zawodnik z Majorki wygrał dwie pierwsze partie, ale potem pozwolił rywalowi doprowadzić do remisu, by ostatecznie zwyciężyć. Wówczas rywalizowali cztery godziny i 49 minut. Niedzielna konfrontacja, którą z trybun oglądała m. in. Iga Świątek, trwała pięć godzin i 24 minuty.