Ashleigh Barty i Rafael Nadal triumfatorami turnieju Australian Open

Odrodzenie weterana

Hiszpan Rafael Nadal (na zdjęciu) wygrał turniej Australian Open i wywalczył rekordowy w męskim singlu 21. tytuł wielkoszlemowy. Rozstawiony z numerem szóstym hiszpański tenisista w finale imprezy w Melbourne pokonał Rosjanina Daniiła Miedwiediewa (2.) 2:6, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4, 7:5. Wśród kobiet triumfowała Australijka Ashleigh Barty.

35-letni Hiszpan i młodszy o 10 lat Rosjanin po raz drugi stoczyli zacięty pięciosetowy bój w wielkoszlemowym finale. W decydującym meczu US Open 2019 zawodnik z Majorki wygrał dwie pierwsze partie, ale potem pozwolił rywalowi doprowadzić do remisu, by ostatecznie zwyciężyć. Wówczas rywalizowali cztery godziny i 49 minut. Niedzielna konfrontacja, którą z trybun oglądała m. in. Iga Świątek, trwała pięć godzin i 24 minuty.

Zarówno Nadal, jak i tenisista z Moskwy w drodze do finału mieli trudne chwile, ale w decydującym meczu pokazali klasę. Hiszpan nie zaczął dobrze i po wielu niewymuszonych błędach dość szybko przegrał pierwszą partię. W drugiej prowadził 4:1 i 5:3, ale wicelider światowego rankingu zdołał doprowadzić do wyrównania, broniąc przy tym piłkę setową, by w ostateczności wygrać drugiego seta. Wówczas jednak nastąpiło odrodzenie weterana, który mógł liczyć na głośny doping publiczności. Zapisał na swoim koncie dwie kolejne partie, a Miedwiediew kilkakrotnie korzystał z przerwy medycznej i – tak jak we wcześniejszych swoich meczach – wdał się w dyskusje z sędzią. Z Rosjaninem Hiszpan zmierzył się po raz piąty i po raz czwarty był górą.

Wcześniej liderka światowego rankingu tenisistek Ashleigh Barty pokonała w finale Amerykankę Danielle Collins 6:3, 7:6 (7-2). To trzeci wielkoszlemowy tytuł 25-letniej reprezentantki gospodarzy, a pierwszy wywalczony w Melbourne. Podczas prestiżowego turnieju nie straciła seta, a przez pierwsze sześć rund przeszła jak burza. W drodze do finału oddała rywalkom łącznie zaledwie 21 gemów i tylko raz został przełamany jej serwis. W finale zaprezentowała się nieco słabiej, popełniając więcej błędów niż dotychczas. Imponująca formą w ostatnich dwóch tygodniach Collins, która była rozstawiona z numerem 27., sprawiła jej najwięcej problemów, ale i tak nie zdołała wygrać choćby jednej partii. W drugim secie 25-letnia Australijka popisała się efektownym powrotem. Po słabym początku przegrywała już 1:5, by następnie wygrać cztery gemy z rzędu, a później pewnie zwyciężyć w tie-breaku. Była to jej piąta konfrontacja ze starszą o trzy lata Collins i po raz czwarty była górą.

Pierwsza rakieta świata wcześniej w dorobku miała triumf we French Open 2019 i Wimbledonie 2021. Barty została pierwszą od 44 lat reprezentantką gospodarzy, która zdobyła tytuł wielkoszlemowy na antypodach w singlu. W 1978 roku dokonała tego Chris O’Neil