Duda srebrnym medalistą MŚ w szachach błyskawicznych

Fantastyczny finisz arcymistrza

Jan-Krzysztof Duda wywalczył w Warszawie srebrny medal mistrzostw świata w szachach błyskawicznych po przegranej w barażu o tytuł z Maxime’em Vachier-Lagrave 1:2. Brąz dla innego reprezentanta Francji Alirezy Firouzji. Czołowa trójka zgromadziła po 15 punktów w 21 rundach.

23-letni Duda powtórzył sukces z 2018 roku z Sankt Petersburga, gdzie również został wicemistrzem świata w grze błyskawicznej. Wówczas zwyciężył Magnus Carlsen, który w Warszawie zajął dopiero 12. miejsce z dorobkiem 13,5 pkt. Norwegowi nie udało się obronić w stolicy Polski tytułu ani w szachach szybkich, ani w blitzu. „Jestem rozczarowany występem w Warszawie, ale cóż – taki jest sport” – powiedział aktualny mistrz świata w szachach klasycznych tuż przed ceremonią zakończenia mistrzostw świata, w trakcie której odebrał brązowy medal i puchar za trzecie miejsce w zakończonym turnieju szachów szybkich.

Tour de Ski – triumf Natalii Niepriajewej

Historyczne zwycięstwo Rosjanki

Rosyjska biegaczka narciarska Natalia Niepriajewa wygrała cykl Tour de Ski. We wtorek, podczas finałowej wspinaczki na stok Alpe Cermis w Val di Fiemme, zajęła czwarte miejsce, ale obroniła przewagę wypracowaną na wcześniejszych etapach.

Przed szóstym etapem Niepriajewa miała 1.12 min przewagi nad Ebbą Andersson. Rosjanka w przeciwieństwie do Szwedki nie jest specjalistką od podbiegów, ale ostatecznie Andersson zdołała odrobić tylko 25,3 s. Najszybsza we wtorek była Norweżka Heidi Weng, która na 10-kilometrowej trasie miała czas 35.41,2. Andersson straciła do niej 7,0 s, Francuska Delphine Claudel 28,5 s, a Niepriajewa 32,3 s.