Polka i Litwinka na podium żeglarskich mistrzostw świata

Przyjemna niespodzianka

Agata Barwińska wywalczyła drugie miejsce w zakończonych w Al-Mussanah żeglarskich mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Trzecie miejsce wywalczyła, dość niespodzianie, Viktorija Andrulytė. Wygrała Belgijka Emma Plasschaert.

W Omanie ścigały się 63 zawodniczki z 31 krajów. Po pierwszym dniu mistrzostw Polka otwierała drugą „10”, następnie przesunęła się na trzecią, natomiast w sobotę awansowała na pierwszą pozycję. W niedzielę Barwińska spadła jednak na drugie miejsce, a przed decydującymi poniedziałkowymi wyścigami prowadziła Dunka Anne-Marie Rindom.

Więcej>>>

Pierwsze zwycięstwo Polki w PŚ w łyżwiarstwie szybkim

Obiecujące starty łyżwiarzy

Panczenistka Andżelika Wójcik czasem 36,775 s pobiła rekord Polski na 500 m i wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Najlepszy wynik w karierze uzyskała również sklasyfikowana na 12. pozycji Kaja Ziomek – 37,394 s.

Wójcik minimalnie wyprzedziła Rosjankę Angelinę Golikową – 36,786, a na trzeciej pozycji uplasowała się inna reprezentantka Rosji Olga Fatkulina – 36,937. To pierwsze polskie zwycięstwo w PŚ w tej dyscyplinie (nie licząc zawodów drużynowych) od grudnia 2015 roku, kiedy na najwyższym stopniu podium na tym samym dystansie stanął Artur Waś. Z zestawienia w serwisie internetowym speedskatingstats.com wynika, że w zmaganiach kobiet tylko jedna Polka w historii cieszyła się dotychczas z triumfu w PŚ – Erwina Ryś-Ferens na 3000 m w marcu 1988 roku.