Polka i Litwinka na podium żeglarskich mistrzostw świata

Przyjemna niespodzianka

Agata Barwińska wywalczyła drugie miejsce w zakończonych w Al-Mussanah żeglarskich mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Trzecie miejsce wywalczyła, dość niespodzianie, Viktorija Andrulytė. Wygrała Belgijka Emma Plasschaert.

W Omanie ścigały się 63 zawodniczki z 31 krajów. Po pierwszym dniu mistrzostw Polka otwierała drugą „10”, następnie przesunęła się na trzecią, natomiast w sobotę awansowała na pierwszą pozycję. W niedzielę Barwińska spadła jednak na drugie miejsce, a przed decydującymi poniedziałkowymi wyścigami prowadziła Dunka Anne-Marie Rindom.

Aktualna mistrzyni olimpijska była ostatniego dnia regat dopiero 36. oraz 19. i nie zdołała utrzymać się nawet w czołowej trójce – ostatecznie sklasyfikowana została tuż za podium. Zwyciężyła Plasschaert, która popisała się znakomitym finiszem. Czwarta żeglarka igrzysk oraz mistrzyni świata z 2018 roku z duńskiego Aarhus była po niedzielnych zmaganiach piąta, jednak na zakończenie zawodów uplasowała się na siódmej i trzeciej pozycji, co zapewniło jej złoty medal. Barwińska zgromadziła tyle samo punktów ile triumfatorka (71 pkt.), a o lepszym miejscu Belgijki zadecydowała większa liczba wyższych lokat – obie zawodniczki wygrały jeden wyścig, nie zajęły drugiej pozycji, Polka była raz, natomiast Plasschaert dwa razy trzecia. Niespodziewanie brązowy krążek zdobyła Litwinka Viktorija Andrulytė, która w ostatnich mistrzostwach Europy w Warnie była dopiero 42. Reprezentantka Litwy zdobyła 69 pkt. i zajęła trzecie miejsce dzięki temu, że we wszystkich wyścigach plasowała się w czołówce. Zawody trwały 6 dni, w ciągu których zawodniczki miały 11 wyścigów. Jak twierdziła Andrulytė, w zawodach wzięły udział najsilniejsze żeglarki, dla których był to sprawdzian możliwości przed rozpoczynającymi się za 1,5 roku klasyfikacjami do igrzysk olimpijskich w Paryżu. „Cieszy fakt, że w rywalizacji z najsilniejszymi żeglarkami świata nie popełniłem większych błędów i zdobyłem brąz” – powiedziała zadowolona ze swej postawy żeglarka.

To był bardzo udany sezon dla Barwińskiej. 26-letnia zawodniczka nie wzięła co prawda udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio, ale na początku października w Bułgarii została mistrzynią Europy. Z kolei rok temu w Gdańsku stanęła w czempionacie Starego Kontynentu na najniższym stopniu podium.