W tym roku w Małych Solecznikach

W ostatni weekend września w Małych Solecznikach odbył się XXXIII Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej im. Antoniego Ratkiewicza. Z powodu koronawirusa w tym roku w rozgrywkach wzięły udział wyłącznie drużyny z Litwy – „miejscowe” z Ejszyszek, Solecznik, Jaszun oraz – rejonów kowieńskiego i orańskiego.

Po raz pierwszy turniej sportowy pamięci zasłużonego trenera i nauczyciela Litwy został rozegrany w 1984 roku. Szkołę Sportową w Ejszyszkach założono w odległym 1969 roku. Śp. Antoni Ratkiewicz przez lata był dyrektorem placówki sportowej oraz jednym z jej czołowych trenerów. Zasługi trenerskie Ratkiewicza, który wprowadził do wielkiego sportu najsłynniejszego litewskiego szczypiornistę – Waldemara Nowickiego (mistrza olimpijskiego, mistrza świata, wieloletniego kapitana reprezentacji ZSRR), zostały uhonorowane przez władze sportu litewskiego nadaniem mu tytułu Zasłużonego Trenera Litwy.

Robert Lewandowski zwycięzcą plebiscytu na Piłkarza Roku UEFA

Marzenia się spełniają…

Robert Lewandowski zwycięzcą plebiscytu na Piłkarza Roku UEFA za sezon 2019/20. W finałowej trójce nominowanych byli także niemiecki bramkarz Manuel Neuer i Belg Kevin De Bruyne. Polski zawodnik Bayernu Monachium został uznany również za najlepszego napastnika.

Wyniki plebiscytu ogłoszono podczas ceremonii losowania grup Ligi Mistrzów w Genewie, zorganizowanej w bardzo skromnej wersji z uwagi na pandemię koronawirusa. Lewandowski był jednak obecny i odebrał główną nagrodę z rąk prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina. 32-letni piłkarz w poprzednim sezonie sięgnął z Bayernem po triumf w Lidze Mistrzów, niemieckiej ekstraklasie i Pucharze Niemiec, a w każdych z tych rozgrywek był najlepszym strzelcem. W Bundeslidze zdobył 34 bramki, w LM – 15, zaś w Pucharze Niemiec – 6. Łącznie trafił 55 razy w 47 meczach.

Zmarzlik obronił tytuł mistrza świata w jeździe na żużlu

Wykorzystana szansa

Bartosz Zmarzlik wygrał ostatnie zawody Grand Prix i obronił tytuł mistrza świata w jeździe na żużlu. Drugie miejsce zajął w Toruniu Maciej Janowski, trzeci w finale był Rosjanin Artiom Łaguta, a czwarty Szwed Fredrik Lindgren.

25-letni Zmarzlik tytuł mistrzowski zapewnił sobie już w momencie, gdy awansował do finału. W klasyfikacji końcowej cyklu GP wyprzedził Brytyjczyka Taia Woffindena i Lindgrena, którzy mieli tyle samo punktów i o srebrny medal rywalizowali w dodatkowym wyścigu. Czwarte miejsce w MŚ 2020 zajął Janowski.