Sztafeta na cześć wielkiego Rodaka

Hołd papieżowi

Co roku 16 października społeczność polska na całym świecie obchodzi Dzień Papieski. Święto, ustanowione w 2005 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jest swoistym hołdem papieżowi Polakowi św. Janowi Pawłowi II.

16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła, jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, nie będący Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II.

Z okazji obchodów kolejnej rocznicy wyboru Polaka na głowę Stolicy Apostolskiej, z inicjatywy Ejszyskiego Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy współpracy ze starostwem gminy Ejszyszki i Szkołą Sportową im. Antoniego Ratkiewicza 28 września w Ejszyszkach odbyły się biegi sztafetowe. Sportowcy mieli do pokonania 6-odcinkową trasę ulicami miasta o ogólnej długości 2,3 km.

Biegacze rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: grupa I – 2009 r. ur. rok i młodsi; grupa II – 2008 r. ur. i starsi. Jako pierwsi startowali zawodnicy grupy I. Na starcie stanęło 12 drużyn szkolnych. Pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, na drugim miejscu uplasowali się uczniowie Gimnazjum w Ejszyszkach, a trzecie miejsce zajęła sztafeta z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach.

W grupie II rywalizowały 4 drużyny. Na pierwszym schodku na podium stanęli uczniowie z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, drugie miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach, trzecie miejsce zajęła sztafeta z Gimnazjum im. Stanislovasa Rapolionisa w Ejszyszkach.

Gratulacje zwycięzcom złożył starosta gminy Ejszyszki Mirosław Bogdziun, zastępca kierownika Wydziału Oświaty i Sportu administracji samorządu rejonu solecznickiego Walerij Koczan, dyrektor Szkoły Sportowej im. Antoniego Ratkiewicza w Ejszyszkach Romas Urvikis. Zwycięzcy otrzymali puchary i medale.

W biegach uczestniczyli też uczniowie Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach, Gimnazjum „Rytas” w Dziewieniszkach, Gimnazjum im. Ludwika Narbuta w Koleśnikach, Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace, Gimnazjum „Santarvė” w Solecznikach, Gimnazjum. im. Tysiąclecia Litwy w Solecznikach oraz szkół podstawowych w Jaszunach i im. Mykolasa Rudisa w Koleśnikach.