Hiszpania piłkarskim mistrzem świata kobiet

Historyczny triumf

Reprezentacja Hiszpanii w finale pokonała Anglię 1:0 i zdobyła w Sydney złoty medal piłkarskich mistrzostw świata kobiet. Bramkę na wagę zwycięstwa w 29 minucie strzeliła kapitan Hiszpanii Olga Carmona. To pierwszy tytuł wywalczony przez Hiszpanię.

Mecz miał emocjonujący przebieg, zawodniczki obu zespołów zmarnowały kilka dogodnych okazji strzeleckich. W 70. minucie Hiszpanka Jenifer Hermoso nie wykorzystała rzutu karnego podyktowanego za zagranie ręką przez Keiry Walsh we własnym polu karnym. Uderzenie Hiszpanki z 11 metrów obroniła Mary Earps.

Przed meczem trochę więcej szans na wygraną dawano Angielkom. To aktualne mistrzynie Europy, zespół bardziej doświadczony od rywalek. A Hiszpanki – zdaniem mediów – nie były do turnieju najlepiej przygotowane, tym bardziej, że głośno było także o konflikcie trenera Jorge Vildy z niektórymi zawodniczkami. Do tego oba zespołu spotkały się w 2022 roku w ćwierćfinale Euro. Wtedy triumfowały Angielki 2:1. Więcej szans dawano Angielkom także dlatego, że w finałach mistrzostw świata grają praktycznie „od zawsze”, gdy Hiszpanki awans wywalczyły dopiero trzeci raz w historii.