Kościół włącza się w obchody 700-lecia Wilna

Dla upamiętnienia 700. rocznicy wysłania przez księcia Giedymina listów do świata chrześcijańskiego Kościół włącza się w obchody urodzin Wilna – informuje kuria archidiecezji wileńskiej.

25 stycznia w katedrze wileńskiej arcybiskup Gintaras Grušas odprawił Mszę św. w intencji Wilna i wilnian. 26 stycznia – podczas Festiwalu Świateł w katedrze od godz. 17.30 do 21.00 charyzmatyczne wspólnoty zaprosiły na wieczór „Wilno budzi się”. O godz. 17.30 Msza św., po niej Adoracja Najświętszego Sakramentu, uwielbienie śpiewem, modlitwa wstawiennicza, spowiedź.

Przez cały jubileuszowy tydzień Muzeum Dziedzictwa Kościelnego zaprasza do poznawania chrześcijańskiej historii Wilna od jego korzeni – podziemi i krypt katedry – po obłoki – wieżyczki i kopuły kościołów, widoczne z dzwonnicy katedralnej. W tym tygodniu odwiedzający zapraszani są na wycieczki, wykłady, wystawy.

4 lutego wszyscy zainteresowani historią Wilna zapraszani są na konferencję naukową „Wilno w chrześcijańskiej Europie: międzymiastowe powiązania historyczne”, która odbędzie się w Seminarium Duchownym im. św. Józefa w Wilnie. Obrady rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą św.

List Giedymina, w którym mowa o Wilnie, został napisany w dniu nawrócenia świętego apostoła Pawła – 25 stycznia 1323 roku.

Wg Vilnensis.lt

<<<Wstecz