Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Ejszyszkach
Modlitwa i Skra Nadziei
W niedzielę, 22 stycznia, minęło równo 160 lat od rozpoczęcia zrywu narodowościowego, jakim było Powstanie Styczniowe w 1863 roku. W celu upamiętnienia tej daty i uhonorowania bohaterskich powstańców samorząd rejonu solecznickiego zorganizował uroczyste obchody rocznicowe.
Wybór miejsca obchodów nie był przypadkowy. Powstanie Styczniowe wybuchło również na ziemiach rejonu solecznickiego, a jego ślady znajdziemy m. in. w Ejszyszkach. W 1863 roku wikary parafii ejszyskiej ks. Józef Horbaczewski, jako pierwszy w powiecie lidzkim, ogłosił Manifest Rządu Tymczasowego. Powstańcy pod jego dowództwem dołączyli do oddziału Ludwika Narbutta. Wśród powstańców z Ejszyszek był między innymi malarz Michał Elwiro Andriolli – ilustrator dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Uroczyste obchody poprzedziła Msza św. w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach. Ksiądz proboszcz parafii Tadeusz Matulaniec modlił się za powstańców styczniowych oraz za wywiezionych w tajgi syberyjskie, aby dobry Bóg obdarzył ich życiem wiecznym, a ich ofiara życia była dla nas przykładem troski o dobro Ojczyzny. Po nabożeństwie uroczystości były kontynuowane przy pomniku, upamiętniającym powstańców styczniowych. Przy symbolicznym dzwonie, odsłoniętym w 2016 r. i przedstawiającym dwie granitowe stele symbolizujące dwa narody – Polaków i Litwinów walczących w powstaniu – została wystawiona warta przez uczniów Gimnazjum im. S. Rapolionisa i Gimnazjum w Ejszyszkach. Tu też odbyła się krótka uroczystość złożenia wieńców. Wiązanki kwiatów złożyli sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Pełnomocnika Rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego Tomasz Rzymkowski i I Sekretarz-Konsul RP w Wilnie Irmina Szmalec; mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, wicemer rejonu Anna Jesvilienė i wicedyrektor administracji samorządu Grzegorz Jurgo; posłanka Beata Pietkiewicz; starosta gminy ejszyskiej Mirosław Bogdziun, dyrektorka Gimnazjum im. S. Rapolionisa Danutė Zuzo i dyrektor Gimnazjum w Ejszyszkach Robert Śliżewski; słuchacze Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Solecznikach.
Następnie zebrano się w sali Centrum Rozrywki i Biznesu, gdzie odbyła się część artystyczna uroczystości rocznicowych. Zanim na scenę wyszli artyści, do zebranych swoje przemówienia skierowali goście obchodów. Mer Palewicz zaznaczył, że Powstanie Styczniowe jest jednym z elementów polskiej tożsamości narodowej. „To wydarzenie, które na wieki wpłynęło na postawy patriotyczne Polaków. Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności” – stwierdził.
– W rejonie solecznickim jak najbardziej dbamy o pamięć powstańców styczniowych. Przykładem tej pamięci jest chociażby ten pomnik w Ejszyszkach, Gimnazjum w Koleśnikach wybrało sobie za patrona Ludwika Narbutta, w kościele w Butrymańcach znajdziemy tablicę pamiątkową kolejnego dowódcy, urodzonego nieopodal tej wsi, Bolesława Kajetana Kołyszki, w Solecznikach stoi pomnik Konstantego Kalinowskiego, postawiono krzyż w Puszczy Rudnickiej, mamy ulicę Dalewskich. Pamiętamy o tych ludziach nie tylko od święta, bo w tym widzimy ogromny sens budowania naszej wspólnoty – mówił też mer.
Sekretarz stanu Rzymkowski w swoim przemówieniu zawarł wiele osobistych refleksji związanych ze zrywem styczniowym, dziękował też zebranym o podtrzymanie ducha polskości na tych terenach. Konsul Szmalec skierowała do zebranych na widowni prośbę, żeby nigdy nie zaniechali pamięci o lokalnej historii i bohaterskich przodkach.
Po przemówieniach zebranych czekał koncert „Skra Nadziei”, na który złożyły się wystąpienia zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” z Polski oraz Julii Stupnianek-Kalėdienė (sopran) i Juliana Germanowicza (fortepian) z Wilna. Koncert został owacyjnie przyjęty przez licznie przybyłą publiczność.
A. K.
Na zdjęciach: w 1863 roku wikary parafii ejszyskiej ks. Józef Horbaczewski ogłosił Manifest Rządu Tymczasowego;
wystąpił zespół wokalno-aktorski „Sonanto” z Polski
Fot. Salcininkai.lt