Litewscy karatecy wywalczyli trzy złote medale na MŚ w Kielcach

Ustąpili jedynie Japończykom

Brigita Gustaitytė, Juras Sokolovas i Eventas Gužauskas zdobyli złote medale 7. mistrzostw świata w karate w kategoriach wagowych federacji WKO. Srebro w Kielcach wywalczyła też Rūta Brazdžionytė. Gospodarze mistrzostw świata musieli zadowolić się dwoma srebrnymi krążkami, które wywalczyli Monika Zielińska i Maciej Mazur.

Reprezentacja Litwy nigdy nie miała aż czterech swoich przedstawicieli w finałach. Nawet w 2013 roku, gdy mistrzostwa globu odbywały się w Wilnie. „Hala Legionów” w Kielcach okazała się więc dla litewskich karateków szczęśliwym miejscem, gdzie hymn Litwy odegrano trzykrotnie. Przez dwa dni w Kielcach rywalizowało 178 zawodników z 40 krajów, a pod względem zdobytych medali Litwini (3/1/0) ustąpili jedynie Japończykom, którzy pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium, czterokrotnie byli drudzy i dziesięciokrotnie trzeci.

Srebrni medaliści –Zielińska i Mazur – wywalczyli pierwsze medale dla Polski w historii startów na mistrzostwach świata w karate. W finałowym pojedynku Polka uległa właśnie Gustaitytė. Również Mazur w finale za przeciwnika miał Litwina – Gužauskasa. Walka była niezwykle wyrównana i kielecka publiczność liczyła, że w Kielcach po raz pierwszy wysłucha Mazurka Dąbrowskiego, ale Gužauskas, mimo że Polak przejmował czasami inicjatywę, okazał się minimalnie szybszy i dokładniejszy w zadawaniu ciosów, co przyniosło mu zwycięstwo na punkty.

Na zdjęciu: litewscy medaliści MŚ