Tworogal wicemistrzem Europy!!!

Ostatniego dnia na odbywających się w Monachium mistrzostwach Europy w gimnastyce, pochodzący z Wilna Polak – Robert Tworogal zdobył tytuł wicemistrza Starego Kontynentu w ćwiczeniach na drążku.

Rywalizacja na drążku była niesamowicie wyrównana – wszyscy trzej medaliści za swoje układy otrzymali notę 14.000 pkt. Minimalne różnice w poszczególnych ocenach sprawiły, że złoto trafiło do Cypryjczyka Mariosa Georgiou, a brąz trafił do Hiszpana Joela Platy, dla którego jest to życiowy sukces i pierwszy krążek w karierze.

* * *

Robert Tworogal (ur. 5 października 1994 w Wilnie) jako pierwszy zawodnik z Litwy brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w gimnastyce w 2010. Robert jest absolwentem Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego w Wilnie. Reprezentował jako jedyny z polskiej społeczności Litwę podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio. Ostatecznie mimo kontuzji zajął na Olimpiadzie 42. miejsce zdobywając 82,497 pkt. W poszczególnych konkurencjach był: w skoku 15. miejsce (13,849 pkt), w ćwiczeniach na drążku 39. (14,166 pkt), w ćwiczeniach wolnych 51. miejsce (13,866 pkt), koń z łękami 56. (13,366 pkt), na poręczach 57. (13,500 pkt), na kółkach – 61. (13,466 pkt) Ogółem startowało 70 zawodników. Jego trenerem jest Jewgienij Izmodenow.

Jest mistrzem Litwy w wieloboju gimnastycznym. W 2019 roku został mistrzem Igrzysk Europejskich w gimnastyce (drążek).