Czternaście medali Polaków na lekkoatletycznych ME

Imponujący dorobek dzięki paniom

W zakończonych w niedzielę mistrzostwach Europy w Monachium polscy lekkoatleci zdobyli 14 medali: trzy złote, sześć srebrnych i pięć brązowych. Biało-czerwoni zajęli szóste miejsce w klasyfikacji medalowej, którą wygrali Niemcy (16 miejsc na podium, w tym 7 złotych krążków). Jedyny medal dla Litwy zdobył Mykolas Alekna, który triumfował w rzucie dyskiem.

Pierwszy medal wywalczyła Aleksandra Lisowska, która wygrała maraton, uzyskując czas 2:28.34. W klasyfikacji drużynowej maratonu Polki zdobyły brązowy medal. Następnie Ewa Różańska sprawiła niespodziankę i zdobyła srebrny medal w rzucie młotem. Reprezentantka Polski czterokrotnie przekroczyła barierę 70 metrów i dwukrotnie poprawiła rekord życiowy. W pierwszej serii rzuciła 71,63 m, a w szóstej serii poprawiła się na 72,12. Złoto zdobyła Rumunka Bianca Florentina Ghelber, która triumfowała wynikiem 72,72. Tego samego dnia odbył się finał biegu na 400 m kobiet z udziałem Natalii Kaczmarek, Anny Kiełbasińskiej i Igi Baumgart-Witan. Złoty medal zdobyła Femke Bol, która poprawiła swój własny rekord Holandii – 49,44 s. Kaczmarek drugi raz w karierze zeszła poniżej 50 sekund i sięgnęła po srebro, uzyskując czas 49,94. Kiełbasińska zdobyła brązowy medal rezultatem 50,29. Srebrny medal mistrzostw Europy jest największym indywidualnym sukcesem w karierze 24-letniej zawodniczki.

Wojciech Nowicki drugi raz z rzędu został mistrzem Europy w rzucie młotem. W piątej serii osiągnął najlepszy w tym roku wynik na świecie – 82,00 m i wyprzedził Węgra Bence Halasza, który wcześniej poprawił rekord życiowy – 80,92. Paweł Fajdek, który w lipcu w Eugene po raz piąty z rzędu triumfował w mistrzostwach świata, zajął tym razem czwarte miejsce.

Adrianna Sułek wywalczyła srebro w siedmioboju. Polka była trzecia po sześciu konkurencjach, ale czasem 2.09,49 min. wygrała bieg na 800 m i wskoczyła na drugie miejsce. Poprawiła w Monachium trzy rekordy życiowe i zdobyła łącznie 6532 pkt. Sofia Ennaoui zdobyła brązowy medal w biegu na 1500 m. Polka została wyprzedzona przez Brytyjkę Laurę Muir i Irlandkę Ciarę Mageean, które narzuciły bardzo mocne tempo na ostatnim okrążeniu. Ennaoui starała się ruszyć w pościg, ale nie zdołała ich dogonić. Katarzyna Zdziebło wywalczyła srebro w chodzie na 20 km. Zwyciężyła Greczynka Antigoni Ntrismpioti. Po brąz sięgnęła Niemka Saskia Feige. Anna Wielgosz sięgnęła po brąz w biegu na 800 m. Zdobyła pierwszy medal na międzynarodowej imprezie i została drugą po Joannie Jóźwik polską medalistką ME w tej konkurencji.

Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan i Justyna Święty-Ersetic zdobyły srebrny medal w sztafecie 4x400 m. Wygrały Holenderki, które w składzie Eveline Saalberg, Lieke Klaver, Lisanne de Vitte i Femke Bol osiągnęły czas 3.20,87 min. Polki uzyskały wynik 3.21,68, a trzecie Brytyjki – 3.21,74. Biegnąca na ostatniej zmianie Kaczmarek odrobiła dużą stratę i wyprowadziła polską sztafetę na drugą pozycję.

W ostatnim dniu mistrzostw Pia Skrzyszowska została mistrzynią Europy w biegu na 100 przez płotki. W finale uzyskała czas 12,53 s. Poprzednią polską mistrzynią Europy w biegu na 100 m ppł była Lucyna Langer-Kałek w 1982 roku. 45 minut później zdobyła drugi medal. Do indywidualnego złota dołożyła srebro w sztafecie 4x100 m, razem z Anną Kiełbasińską, Mariką Popowicz-Drapałą i Ewa Swobodą. Polki uzyskały wynik 42,61 i o 0,07 s poprawiły rekord kraju, który 12 lat temu podczas mistrzostw Europy w Barcelonie ustanowił kwartet: Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler.

Polscy sprinterzy w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć zdobyli w tej konkurencji brąz. Wygrali Brytyjczycy, a po srebro sięgnęli Francuzi. Biało-czerwoni o 0,16 s poprawili rekord kraju, który 10 lat temu podczas igrzysk olimpijskich w Londynie ustanowili Kamil Masztak, Dariusz Kuć, Robert Kubaczyk i Kamil Kryński.

Jedyny krążek dla Litwy wywalczył 19-letni dyskobol Mykolas Alekna, syn legendarnego Virgilijusa Alekny, który wygrał te konkurencję, uzyskując wynik 69,78 m. Młody sportowiec ustanowił rekord Starego Kontynentu, a więc debiut na ME wypadł niezwykle imponująco. Przedtem Alekna-junior wywalczył tytuł wicemistrza świata. Litwa wraz z Albanią i Rumunią uplasowała się na miejscu 19-21.Wszystkie te kraje zdobyły po jednym złotym krążku.

Z. Ż.

Na zdjęciu: ostatni medal ME zdobyła dla Polski sztafeta pań 4x100 m, z krajowym rekordem