Francuzi wygrali siatkarską Ligę Narodów

Udany rewanż Polaków

W finale Ligi Narodów siatkarzy reprezentacja Francji wygrała w Bolonii z USA 3:2 (25:16, 25:19, 15:25, 21:25, 15:10) i tym samym zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach. We wcześniejszym meczu o trzecie miejsce Polska pokonała Włochy 3:0.

Dla Francuzów to pierwsze złoto Ligi Narodów, wcześniej triumfowali w rozgrywkach Ligi Światowej w 2015 oraz 2017 roku. W LN w 2018 roku zdobyli srebro, a rok temu byli na trzecim miejscu. Amerykanie po raz pierwszy stanęli na drugim stopniu podium tych rozgrywek. Wcześniej zdobyli tylko jeden medal LN – brązowy w 2018 roku. LŚ wygrywali w 2008 oraz 2014 roku.

Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała w Bolonii Włochów 3:0 (25:16, 25:23, 25:20) w meczu o trzecie miejsce Ligi Narodów. Zarówno Polacy, jak i Włosi dość szybko ulegli w półfinałach swoim rywalom 0:3, chociaż przez dwa sety w obu spotkaniach toczyła się wyrównana walka. Trzecia partia była natomiast jednostronna. Biało-czerwoni ulegli Amerykanom, natomiast aktualni mistrzowie Europy przegrali z Francuzami. Od początku między zespołami toczyła się wyrównana walka, inicjatywa była raz po jednej, raz po drugiej stronie. Najbardziej zacięty i wyrównany był drugi set, w którym Włosi próbowali przejąć inicjatywę i początkowo im się to udało – prowadzili 6:2. Polacy nie dali jednak za wygraną i mozolnie odrabiali stratę. W końcówce przełamali opór gospodarzy i wygrali seta różnicą dwóch punktów. W trzecim secie dokończyli formalności i zrewanżowali się za porażkę w fazie grupowej, gdy to ulegli Włochom 1:3.

To drugi brązowy medal biało-czerwonych w Lidze Narodów, która w 2018 roku zastąpiła Ligę Światową. Pierwszy raz na najniższym stopniu podium stanęli w 2019 roku. W 2021 roku wywalczyli srebro. W Lidze Światowej w 2011 roku również zdobyli brąz, natomiast rok później triumfowali w całych rozgrywkach. Należy odnotować, że w drużynie marzeń tegorocznej Ligi Narodów siatkarzy znalazł się środkowy reprezentacji Polski Mateusz Bieniek. Nagrodę MVP otrzymał natomiast przyjmujący francuskiej kadry Earvin N’Gapeth.