Młodzi litewscy koszykarze wicemistrzami Europy!

Pierwszy medal od pięciu lat

Wielki sukces na koszykarskich mistrzostwach Europy do lat 20 odnieśli kadrowicze Litwy, którzy w wielkim finale po dramatycznej walce ulegli Hiszpanom 61:69 (17:26, 20:16, 18:13, 6:14). ME odbywały się w stolicy Czarnogóry – Podgoricy.

Podopieczni Mindaugasa Noreiki przez cztery kwarty toczyli wyrównany bój z rówieśnikami z Hiszpanii. Przeciwnicy byli godni siebie, ale koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego celniej realizowali rzuty za dwa i trzy punkty oraz lepiej zbierali piłki pod koszami (38:41). Co prawda, Litwini popełnili mniej błędów (14:17), ale Hiszpanie lepiej się bronili i zablokowali aż siedem rzutów koszykarzy litewskich.

Mimo przegranej w finale Litwini mogą cieszyć się z medalu, który został wywalczony po pięciu latach przerwy. Wykonali też postawione przed nimi zadanie – wywalczyć na mistrzostwach 1-6 miejsce. Rywale mieli więcej doświadczenia i tytuły mistrzowskie zdobyli już po raz trzeci. Poprzednio na najwyższym schodku podium stawali w 2011 i 2016 roku. Litwini stawili im zacięty opór, ale przeciwnicy byli ciut ciut lepsi. Brązowe medale wywalczyli koszykarze Czarnogóry, którzy w małym finale 86:77 pokonali Izraelczyków.