Historyczne złoto Litwinki na mistrzostwach świata w boksie

Zwycięstwo warte 100 tys. USD

Gabrielė Stonkutė, 21-letnia reprezentantka Litwy, wywalczyła złoty medal na mistrzostwach świata w boksie, które w ubiegłym tygodniu odbywały się w tureckim Stambule. Litwinka w finale 5:0 pokonała młodszą o rok Polkę – Oliwię Toborek. To pierwszy medal litewskich pięściarek w historii.

Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w boksie kobiet odegrano hymn Litwy. Historyczne pierwsze zwycięstwo stało się udziałem Gabriele Stonkute, która triumfowała w kategorii wagowej do 81 kg. Dotychczas żadnej litewskiej bokserce ani bokserowi ta sztuka się nie udawała. Początek finałowego spotkania należał do Polki i trzej sędziowie z pięciu wskazali na nią. W drugiej rundzie Stonkutė przejęła jednak inicjatywę, zepchnęła rywalkę do obrony i dwóch sędziów zagłosowało na jej korzyść, a trzech pozostałych na remis. O wszystkim miała więc zadecydować runda trzecia, w której lepszym przygotowaniem kondycyjnym i wytrzymałością wykazała się Litwinka. Częściej przedzierała się ona przez gardę rywalki i skutecznie punktowała. W końcówce Polka opadła z sił, zapomniała o defensywie i była liczona. Zwycięstwo Litwinki było więc w pełni zasłużone. Stonkutė jest doświadczoną zawodniczką i w swym dorobku ma tytuł młodzieżowej mistrzyni Europy oraz srebro i brąz, jakie wywalczyła na MME do lat 22.

Medalistki 12. mistrzostw świata w kobiecym boksie otrzymują pokaźne nagrody pieniężne. Złoty medal ma równowartość 100 tys. dolarów, srebrny 50 tys. a brązowy krążek 25 tys. w tej walucie. W sumie organizatorzy dla zawodniczek, które wywalczyły miejsca na podium, przygotowali 2,4 mln USD premii. Drugą Polką, która w Stambule otrzymała finansowy czek była Lidia Fidura (+81 kg), która wywalczyła brązowy medal, ulegając w półfinale utytułowanej Turczynce Sennur Demir.