Litewscy hokeiści brązowymi medalistami MŚ Dywizji IA

Drugi w historii medal

Reprezentacja Litwy w hokeju na lodzie wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata Dywizji IA, które były rozgrywane w Słowenii. W ostatnim spotkaniu Litwini po wyrównanym i napiętym pojedynku 5:4 (0:2, 3:1, 2:1) pokonali Rumunów.

Historyczne zwycięstwo nie przyszło łatwo, gdyż początek meczu należał do rywali. W pierwszej tercji strzelili oni dwie bramki, a litewscy hokeiści nie zdołali odpowiedzieć ani jednym trafieniem. W drugiej tercji nasi hokeiści poprawili celowniki i strzelili trzy bramki, a przeciwnicy odpowiedzieli tylko jednym trafieniem. O losie spotkania decydowała trzecia tercja, którą lepiej rozpoczęli reprezentanci Litwy. Dwukrotnie zmusili oni do kapitulacji bramkarza Rumunów i wyszli na prowadzenie 5:3. Rywale nie dali jednak za wygraną i w połowie tercji zdobyli czwartego gola. Litwini desperacko bronili korzystnego wyniku i im się to udało, chociaż Rumuni w ostatnich sekundach spotkania wycofali bramkarza. Na nic się to jednak zdało i wraz z końcową syreną w triumfalnym geście do góry wznieśli ręce zawodnicy litewscy. Litwini w rozgrywkach odnieśli dwa zwycięstwa, przedtem pokonali Koreę Płd. i przegrali z Węgrami i Słowenią. Awans do elity wywalczyli gospodarze.

Hokejowa kadra po raz drugi w historii niepodległej Litwy zajęła trzecie miejsce w Dywizji IA. Pierwszy raz taki wynik wywalczyła w 2006 roku. W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w hokeju na lodzie Litwa zajęła 19. miejsce.

Przypominamy, że w przyszłym roku w Dywizji IA wystąpią i hokeiści polscy.