Tradycyjne zawody sportowe w Białej Wace

Wiosenne święto ku czci 3 Maja

W sobotę, 30 kwietnia, w Białej Wace odbył się XXXIII bieg lekkoatletyczny Biała Waka-Rudniki-Biała Waka. W święcie sportowym wzięło udział kilkuset miłośników lekkiej atletyki nie tylko z rejonu solecznickiego, ale i innych rejonów Litwy.

Po raz pierwszy miłośnicy biegu stanęli na starcie w 1988 roku. W roli inicjatorów zorganizowania sportowych zawodów wystąpili Henryk Baranowicz i Andrzej Więckiewicz. W kolejnych latach tradycja organizacji zawodów została nie tylko podtrzymana, ale i urozmaicona innymi dyscyplinami sportowymi.

Dzięki udziałowi lekkoatletów z zagranicy, przede wszystkim z Polski, bieg w Białej Wace zyskał rangę międzynarodowego. Zmieniała się także i nazwa imprezy, która została okrzyknięta „Wiosennym świętem sportu w Białej Wace, ku czci Konstytucji 3 Maja”.

W tegorocznej edycji przedsięwzięcia sportowego wzięło udział kilkuset miłośników lekkiej atletyki nie tylko z rejonu solecznickiego, ale i innych rejonów Litwy. Jako pierwsze na starcie stanęły drużyny szkolne, które rywalizowały w sztafecie lekkoatletycznej. Młodzież wykazała się dobrą sprawnością fizyczną oraz chęcią walki. Jako pierwsza metę minęła ekipa Gimnazjum im. S. Rapolonisa w Ejszyszkach, drugi czas uzyskała sztafeta Gimnazjum im. M. Balińskiego w Jaszunach, trzeci – Gimnazjum Tysiąclecia Litwy w Solecznikach.

Zmaganiom lekkoatletycznym towarzyszył turniej koszykarski 3x3. W tej popularnej na Litwie dyscyplinie sportowej triumfowała solecznicka drużyna „Nowa Fala”, drugie miejsce zajęli koszykarze ejszyskiego „Sokoła”, trzecie – drużyna z Pogir. W rywalizacji męskich ekip siatkarskich zdobywcami głównej nagrody zostali siatkarze z Butrymańc, srebrne medale wywalczyli zawodnicy ekipy „Dream Team”, brązowe – ekipa Gimnazjum im. L. Narbutta w Koleśnikach. Wśród pań pierwsze miejsce wywalczyły zawodniczki Gimnazjum im. L. Narbutta, drugie i trzecie miejsca zajęły drużyny z Solecznik.

W konkursie podnoszenia ciężarów zwyciężył Aleks Gornostaj z Solecznik. Zawody w siłowaniu na rękę wśród mężczyzn wygrał Povilas Barauskas z Wilna, wśród pań – przedstawicielka gospodarzy Elena Stankevičiūtė.

W głównym biegu lekkoatletycznym, na 10 km, wzięło udział ponad 50 lekkoatletów i lekkoatletek. Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał wilnianin Dovydas Stašys (31 min. 19 s.) z wileńskiego klubu Stajeris. Wśród pań najszybciej trasę pokonała wilnianka Monika Elenska (34 min. 32 s.)

Zwycięzcy rywalizacji lekkoatletycznej, zawodów w koszykówce, konkursach w podnoszeniu ciężarów oraz siłowaniu na rękę zostali nagrodzeni przez organizatorów imprezy medalami oraz cennymi prezentami.

Zawody zorganizowali: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Związek Klubów Sportowych Rejonu Solecznickiego oraz samorząd rejonu solecznickiego.