Medale igrzysk polonijnych dla solecznickiej ekipy

Sześć medali przywieźli do domu z XV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych sportowcy rejonu solecznickiego. Sportowa impreza polonijna odbywała się w dniach 27 lutego - 3 marca w Wiśle, rodzimym mieście słynnego polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza.

W zawodach sportowych wystartowało prawie 500 uczestników z 21 krajów – Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Rosji, RPA, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i Węgier.

Polonusi z różnych krajów i kontynentów rywalizowali w narciarstwie alpejskim – slalomie i slalomie gigancie, narciarstwie biegowym w stylu dowolnym i klasycznym, snowboardzie, wieloboju łyżwiarskim, nordic walkingu oraz turnieju rodzinnym. W ramach igrzysk nie zabrakło także wielu imprez kulturalnych, spotkań z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, w tym, oczywiście, z Małyszem.

– Nasza drużyna miała swoich reprezentantów we wszystkich konkurencjach sportowych. W wieloboju łyżwiarskim złoty krążek zdobył Andrej Lewszow, zaś jego kolega Witali Daukszewicz wywalczył srebrny medal. W turnieju rodzinnym drugie miejsce zajęła rodzina Tomaszewiczów. Brązowe krążki do skarbonki litewskiej reprezentacji dorzucili Tadeusz Songin (nordic walking) oraz Czesław Sokołowicz, który był trzeci na mecie biegów narciarskich stylem jak dowolnym, tak i klasycznym.

Dla sportowców z rejonu solecznickiego był to trzeci udział w Zimowych Igrzyskach Polonijnych.

W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęły Czechy (31 złotych, 27 srebrnych i 26 brązowych medali). Litwa – z 7 złotymi, 5 srebrnymi i 8 brązowymi medalami – zdobyła II miejsce, miejsce na na podium zajęła też reprezentacja Białorusi.