Bayern i Liverpool awansowały do ćwierćfinałów LM

Popis Lewandowskiego

Piłkarz Bayernu Monachium Robert Lewandowski popisał się hat-trickiem w ciągu 11 minut rewanżowego meczu z FC Salzburg w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Mistrzowie Niemiec wygrali 7:1 i awansowali do kolejnej rundy. W ćwierćfinale zagra też Liverpool.

W pierwszym spotkaniu FC Salzburg zaskoczył u siebie Bawarczyków i do 90. minuty prowadził 1:0, ale mecz zakończył się remisem 1:1. W rewanżu lider niemieckiej ekstraklasy nie pozostawił rywalom złudzeń. Popis Lewandowskiego trwał już od pierwszych minut. Wprawdzie w drugiej po uderzeniu Polaka efektowną interwencją popisał się szwajcarski bramkarz Philipp Koehn, ale później Polak wywalczył dwa rzuty karne i oba zamienił na gole – w 12. i 21. minucie. W 23. trafił już z akcji. Najpierw zablokował piłkę, gdy sprzed swojego pola karnego próbował ją wybić Koehn, a następnie pobiegł za nią, poczekał aż odbije się od słupka i bez problemu skierował ją do pustej bramki. W historii LM nikomu nie udało się skompletować hat-tricka w tak wczesnej fazie meczu. Dotychczasowym rekordzistą był od 1996 Marco Simone, który trafił trzykrotnie dla AC Milan do 24. minuty w meczu z Rosenborgiem BK. W 31. minucie wynik podwyższył Serge Gnabry i do przerwy Bayern miał czterobramkową przewagę. Później na listę strzelców – po raz 51. i 52. w karierze w Champions League – wpisał się Thomas Mueller. W 86 min. wynik ustalił Leroy Sane (asysta Lewandowskiego). Gościom udało się uzyskać honorowe trafienie nieco ponad kwadrans wcześniej, kiedy mocnym strzałem Neuera pokonał Duńczyk Maurits Kjaergaard.

Lewandowski ma 85 goli w tych rozgrywkach i w klasyfikacji wszech czasów ustępuje tylko Portugalczykowi Cristiano Ronaldo – 140 oraz Argentyńczykowi Lionelowi Messiemu – 125. W bieżącej edycji z 12 bramkami Polak jest najskuteczniejszy. Bayern awansował do ćwierćfinału Champions League po raz 20. w historii i jest rekordzistą.

Osiemnaście razy w tej fazie grał drugi pod tym względem Real Madryt. Po fenomenalnym meczu pokonał PSG Paryż – 3:1 (hat-trick Karimy Benzemy) i wywalczył awans do ćwierćfinału.

We wtorek podaną oficjalną decyzję FIFA w sprawie półfinałowego meczu barażowego –pozbawiono Sborną możliwości rywalizacji o awans na mundial w Katarze. Reprezentacja Polski zakwalifikowała się do finału, w którym 29 marca zmierzy się ze zwycięzcą z meczu Szwecja-Czechy (24 marca).