Polska wywalczyła pierwszy krążek na igrzyskach w Pekinie

Specjalista od niemożliwego

Dawid Kubacki zdobył brązowy medal igrzysk w Pekinie. W konkursie na obiekcie normalnym polski skoczek narciarski musiał uznać wyższość jedynie Japończyka Ryoyu Kobayashiego i Austriaka Manuela Fettnera.

Dawid Kubacki – specjalista od niemożliwego, taki szyld przed swoim domem mógłby wywiesić 31-latek z Szaflar. Niedzielny sukces na myśl przywodzi bowiem zdobyty przez niego w niesamowitych okolicznościach złoty medal mistrzostw świata Seefeld 2019. Wówczas Kubacki stanął na najwyższym stopniu podium, choć po pierwszej serii zajmował dopiero 27. miejsce. Świetna druga próba oraz pogarszające się z minuty na minutę warunki atmosferyczne umożliwiły mu jednak triumf. Niedzielny wyczyn aż tak spektakularny się nie wydaje, bo na półmetku Kubacki był ósmy, a od trzeciego wówczas Kamila Stocha dzieliło go tylko 3,2 punktu. Jeśli jednak spojrzeć na cały sezon 2021/22 to trudno nie kryć zdziwienia jego medalem. W obecnej edycji Pucharu Świata nawet raz bowiem nie uplasował się w czołowej dziesiątce. Najlepszy wynik – 13. miejsce – uzyskał na inaugurację w Niżnym Tagile. W klasyfikacji generalnej plasuje się dopiero na 37. pozycji.

W końcu tygodnia zawodnicy przeniosą się na dużą skocznię – na 12 lutego zaplanowano konkurs indywidualny, a dwa dni później – drużynowy.