Polscy siatkarze wygrali swoją grupę w ME (w Krakowie)

Brakuje regularności

Polska wygrała w Krakowie z wszystkie 5 meczów – we środę z Ukrainą – 3:0. Polacy wyprzedzili broniących tytułu Serbów, których pokonali w bezpośredniej konfrontacji 3:2. Zwycięstwa cieszy, ale zgodnie z tym co mówił trener Vital Heynen, jego podopiecznym w tym turnieju brakuje regularności.

Teraz biało-czerwoni przenoszą się do Gdańska, gdzie rozegrają mecz 1/8 finału – w sobotę, z Finlandią, a w przypadku awansu spotkanie ćwierćfinałowe (ze zwycięzcą meczu Rosja-Ukraina).

W grupie C Turcy po trzech zwycięstwach – w tym 3:1 nad wicemistrzami olimpijskimi z Tokio Rosjanami – znalazł wreszcie pogromców. Holendrzy dzięki wygranej z ekipą znad Bosforu objęli prowadzenie w tabeli. W meczu na szczycie w rywalizującej w Tallinie gr. D złoci medaliści niedawnych igrzysk Francuzi pokonali Niemców 3:1. To pierwszy stracony set „Trójkolorowych” w tej edycji ME, w której rozegrali do tej pory trzy spotkania. Tak samo wygląda sytuacja występujących w gr. B Włochów, którzy odnieśli zwycięstwo nad Bułgarami 3:1. W drugim pojedynku w Ostrawie wicemistrzowie Starego Kontynentu sprzed dwóch lat Słoweńcy bez straty seta pokonali Białorusinów.

Turniej rozgrywany jest w czterech krajach – Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii. Mecze o medale odbędą się w Katowicach.

Tegoroczna edycja ME jest drugą po powiększeniu liczby uczestników z 16 do 24. Z uwagi na to zmieniła się formuła imprezy. Do 1/8 finału (11-12 września) trafią po cztery najlepsze zespołu z każdej z grup.