Letnie biathlonowe mistrzostwa świata na nartorolkach

Sukces Nikity

Trzech wychowanków Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego wzięło udział w letnich biathlonowych mistrzostwach świata na nartorolkach, które odbywały się 26-29 sierpnia w czeskim Nove Mesto. W składzie reprezentacji Litwy wystąpili: Sara Urumowa, Nikita Romanow oraz Romuald Aleksandrow. Udany występ zaliczył Romanow, który w supersprincie na dystansie 7,5 km zajął 6. miejsce.

Nikita rywalizację w mistrzostwach rozpoczął od kwalifikacji na dystansie 4,5 km, ze strzelaniem leżąc+stojąc, a każdy niecelny strzał oznaczał dodatkową rundę o długości 75 m. Spisał się dobrze i uzyskał 10. czas. Romuald Aleksandrow na tym samym dystansie zajął 28. lokatę, a Sara Urumowa w wyniku nie najlepszego strzelania na mecie finiszowała z 48. wynikiem. W finałowym biegu na 7,5 km, do którego awansowało 30 zawodników, Romanow zajął 19. miejsce, a Aleksandrow był 28.

W sprincie na 6 km nieco poprawiła się Urumowa, która tym razem uplasowała się na 42. miejscu.

W kolejnym biegu na dystansie 7,5 bardzo dobrze spisał się Romanow, który nie tylko nie pudłował na strzelnicy, ale też szybko pokonywał kolejne metry trasy. Po pierwszych 2,5 km Nikita biegł na czwartej pozycji, ale po błędzie na strzelnicy ostatecznie zajął 6. miejsce, trafiając do szóstki najlepszych, czyli tych, którzy są nagradzani wiązankami kwiatów.

W wyścigu na dochodzenie biathloniści mieli do pokonania 10 km i cztery wizyty na strzelnicy. Niestety, tym razem Nikita nie strzelał tak celnie i na strzelnicy popełnił trzy błędy. Tym niemniej, dzięki doskonałej kondycji fizycznej zdołał trafić do dziesiątki najsilniejszych i na mecie zajął wysokie ósme miejsce. Nikita Romanow starty w Nove Mesto może zaliczyć do udanych i ten sukces powinien go zmotywować do dalszej pracy i treningów. Potencjał zawodnik ma, a sezon dopiero się rozpoczyna. Spodziewamy się, że kolejne starty będą równie udane.

Marian Kaczanowski
dyrektor SzSSRW

Na zdjęciu: Nikita Romanow na strzelnicy

****

Monika Hojnisz-Staręga zdobyła złoty medal mistrzostw świata w biathlonie letnim w sprincie na 6 km. Mimo konieczności pokonania jednej karnej rundy o 11,1 s wyprzedziła bezbłędną na strzelnicy reprezentantkę gospodarzy Marketę Davidovą.