Włochy i Anglia w finale ME w piłce nożnej

Azzuri nie do zatrzymania

Włochy we wtorek pokonały w rzutach karnych Hiszpanię 4-2 (1:1) i zostały pierwszym finalistą piłkarskich mistrzostw Europy. W decydującym meczu tego turnieju zagrają po raz czwarty i staną przed szansą na drugi triumf.

Zespół trenera Roberto Manciniego jest nie do zatrzymania, choć Hiszpanie okazali się pierwszą od eliminacji do tego turnieju drużyną, która z nim nie przegrała. O odpadnięciu ekipy trenera Luisa Enrique zdecydował konkurs „jedenastek”. Pierwsza połowa nie przyniosła na Wembley goli. W drugiej prowadzenie uzyskali Włosi – w 60. minucie najsprytniej w polu karnym trzykrotnych mistrzów kontynentu zachował się Federico Chiesa i technicznym uderzeniem zdobył drugiego gola w turnieju. Hiszpanie wyrównali po koronkowej akcji w 80. minucie, a do siatki trafił grający na co dzień w Juventusie Turyn Alvaro Morata. Przez pozostałą część regulaminowego czasu gry i dogrywkę to Hiszpanie byli bliżej zdobycia bramki, ale wynik się nie zmienił i po raz trzeci w tym turnieju rozstrzygnięcie miało zapaść w konkursie rzutów karnych. Zaczęło się po myśli ekipy z Półwyspu Iberyjskiego, gdyż Unai Simon obronił strzał Manuela Locatellego. Jednak za moment wyróżniający się w całym meczu Dani Olmo posłał piłkę w trybuny, a w czwartej kolejce Gianluigi Donnarumma nie dał się pokonać Moracie. To druga „jedenastka” zmarnowana przez niego w ME; w fazie grupowej jego uderzenie obronił bramkarz Słowacji.

„Azzuri” śrubują krajowy rekord meczów bez porażki. Spotkanie z Hiszpanią było 33. z rzędu, którego drużyna trenera Roberto Manciniego nie przegrała. Pod jego wodzą Italia ostatnio została pokonana przez Portugalię (0:1) we wrześniu 2018 roku. Włochy po raz czwarty zagrają w finale ME. Triumfowały w 1968 roku, kiedy o ich sukcesie zdecydował powtórzony mecz z Jugosławią, wygrany 2:0. W 2000 roku przegrały po dogrywce z Francją (1:2), a w 2012 szans w decydującym spotkaniu nie dała im... Hiszpania, zwyciężając w Kijowie 4:0.

W innym, środowym, półfinale Anglia po dogrywce pokonała Danię – 2:1 (1:1).