Anadolu Efes mistrzem Euroligi pierwszy raz w historii

Gra godna finału

Efes Anadolu Stambuł po raz pierwszy w historii zdobył mistrzostwo Euroligi koszykarzy. W finale rozegranym w Kolonii turecki zespół pokonał FC Barcelona, najlepszą drużynę sezonu zasadniczego – 86:81 (15:22, 24:14, 26:22, 21:23). Najlepszym graczem finału został Serb Vasilije Micić.

Efes jest drugim w historii tureckim klubem, który zdobył trofeum – w 2017 r. najlepszym zespołem klubowym w Europie był Fenerbahce Stambuł. Mecz finałowy stał na znakomitym poziomie i choć spotkały się dwie najlepiej broniące drużyny Euroligi (FC miała najlepszą defensywę), to gra w ofensywie także była godna finału. Katalończycy prowadzeni przez litewskiego trenera, byłą gwiazdę parkietów Euroligi Šarūnasa Jasikevičiusa (pomagają mu dwaj mistrzowie Polski Darius Maskoliunas i Tomas Masiulis) mieli przewagę w pierwszej części. Prowadzili nawet 25:15 na początku drugiej kwarty, ale potem coś zacięło się w ich systemie gry. Rywale, finaliści Euroligi z 2019 r., nie tylko szybko odrobili straty, ale uzyskali prowadzenie 36:29. Nie do zatrzymania był dla zawodników FC Amerykanin Shane Larkin, a także najlepszy koszykarz sezonu zasadniczego Micić. W trzeciej kwarcie koszykarze znad Bosforu prowadzili nawet 55:44. Barcelona walczyła do końca. Amerykanin Brandon Davis (17 pkt. i 11 zbiórek), 41-letni Pau Gasol, dwukrotny mistrz NBA z LA Lakers, i doświadczony grecki rozgrywający Nick Calathes, mimo kontuzji stawu skokowego doznanej w półfinale, nie poddawali się i próbowali odwrócić losy meczu. W 35. minucie, po akcji byłego gracza NBA Nikoli Mirotica, był remis 69:69. Larkin i Micić w końcówce zachowali jednak więcej sił i spokoju, który dawał im także doświadczony turecki szkoleniowiec Ergin Ataman, biorąc czas na żądanie w najważniejszych momentach spotkania. Po akcji Micica oraz Amerykanina Chrisa Singletona, byłego kolegi Marcina Gortata z Washington Wizards, Efes prowadził 79:74 na niespełna dwie minuty przed końcem i nie dał sobie odebrać wygranej.

Trzecie miejsce wywalczył zespół AX Armani Mediolan po wygranej z CSKA Moskwa 83:73.