8 złotych medali biatlonistów na mistrzostwach Litwy w Ignalinie

Triumf drużyny z rejonu wileńskiego

Najlepsi biatloniści z całej Litwy walczyli w biatlonowym centrum Ignaliny o tytuły mistrza Litwy w biatlonie, a zawody odbywały się od piątku do niedzieli, czyli 25-27 września. Klasą dla siebie byli sportowcy z rejonu wileńskiego, którzy zdobyli aż 8 złotych krążków.

W pierwszym dniu mistrzostw biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansach 3, 6 oraz 7,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m. Wśród 50 startujących biatlonistów była także 11-osobowa reprezentacja rejonu wileńskiego. Pierwszymi na starcie 3 km w grupie biatlonistów 2006-2007 r. ur. stanęli Emilia Mincewicz, Milena Bernatowicz, Miła Sienkiewicz, Daniel Buchowski, Łukasz Mincewicz i Witold Bystrycki. Milena dobrze jechała na nartorolkach, na dwóch strzelaniach popełniła 4 błędy i zdobyła złoty medal mistrzostw Litwy w biathlonie. Na drugim miejscu uplasowała się jej koleżanka z drużyny Miła, a na piątym Emilia.

Świetnie na trasie spisał się Daniel, który po raz pierwszy stanął na najwyższym schodku podium. Nie powiodło się natomiast Witoldowi, któremu do zdobycia brązowego medalu zabrakło zaledwie 0,6 sek.

W sobotę biathloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego na dystansach od 4 do 12,5 km. Miła Sienkiewicz, Milena Bernatowicz i Emilia Mincewicz miały do pokonania 4 km ze strzelaniem 3 razy leżąc. Miła od samego startu wyszła na prowadzenie i prowadziła z dużą przewagą, ale na ostatnim strzelaniu popełniła 5 błędów i na mecie zajęła 2. miejsce. Milena najlepiej z wszystkich startujących radziła na strzelnicy, pudłując po razie podczas każdej wizyty na strzelnicy, i znowu na mecie była 1. Emilia upadła na ostrym skręcie i ostatecznie zajęła 5. miejsce.

Daniel Buchowski, Witold Bystrycki i Łukasz Mincewicz także mieli do pokonania 4 km. Daniel najszybciej pokonał dystans i na mecie zajął 1. miejsce, zdobywając drugie złoto. Witold za drugim podejściem wspiął się na podium, zajmując 3. miejsce.

Następnie do startu stanęli seniorzy i juniorzy na dystansie 12,5 km oraz seniorki i juniorki na dystansie 10 km. Doskonale na nim spisała się Sara Urumowa, która zdobyła złoty medal wśród juniorek i była 2. wśród seniorek. Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow mieli do pokonania 12,5 km. Nikita nie był w najlepszej formie, nie najszybciej jechał na nartorolkach, na 4 strzelaniach popełnił 4 błędy i na mecie zajął 3. miejsce. Romuald uplasował się na 4. pozycji.

Karol Dąbrowski, najsilniejszy biatlonista rejonu wileńskiego, od startu do mety był na prowadzeniu i do skarbonki drużyny dorzucił jeszcze jedno złoto. Drugie miejsce zajął Tomas Kaukėnas. Weterani startowali na dystansie 7,5 km ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Marian Kaczanowski na 4 strzelaniach popełnił 10 błędów, ale bardzo szybko jechał na nartorolkach i zajął 1. miejsce w kategorii S-3 i uzyskał drugi wynik wśród weteranów od lat 40.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Dąbrowski ponownie udowodnił, że jest w doskonałej formie i nie ma sobie równych. Niemenczynianin zwyciężył bezapelacyjnie, zdobywając drugi złoty medal i zostając absolutnym mistrzem kraju.

Romanow i Aleksandrow także mieli do pokonania 10 km. Nikita i Romuald stoczyli braterski pojedynek za miejsce na podium i tym razem trzecie miejsce wywalczył Romuald, a Nikita musiał zadowolić się czwartą lokatą. Urumowa miała do pokonania 6 km. Sara na strzelnicy nie poradziła z porywistym wiatrem, po 3 razy pudłując na strzelaniu leżąc i stojąc, ale szybko jechała na nartorolkach i zajęła 1. miejsce w grupie juniorek i drugie wśród seniorek.

Ogółem biatloniści z rejonu wileńskiego zdobyli 13 medali, w tym 8 złotych, biatloniści z Wilna zdobyli – 5, Onikszt – 3, Ignaliny i Wisagini po 2 złote medale.