Triumf Holenderek w finale MŚ piłki ręcznej kobiet

Pierwszy tytuł w historii

Holandia wygrała w japońskim Kumamoto z Hiszpanią 30:29 (16:13) w finale mistrzostw świata piłkarek ręcznych. To pierwszy w historii tytuł wywalczony przez ekipę „Pomarańczowych”. Wcześniej w meczu o brązowy medal Rosja pokonała Norwegię 33:28.

W finale obie drużyny stworzyły emocjonujące widowisko. Zwłaszcza imponujący był końcowy zryw Hiszpanek, które w drugiej połowie przegrywały już nawet różnicą pięciu bramek, ale na minutę przed ostatnią syreną doprowadziły do wyrównania 29:29. Rozstrzygnięcie nastąpiło w ostatniej akcji spotkania, kiedy rzut karny wykorzystała Lois Abbingh.

Turniej warcabowy w Podbrodziu

Popularna dyscyplina

Warcaby cieszą się sporą popularnością wśród mieszkańców Podbrodzia (r. święciański). Ze względu na to w tej miejscowości często odbywają się turnieje warcabowe. Właśnie w Domu Kultury w Podbrodziu odbyły się kolejne zawody warcabistów, które zorganizował Vladas Šarėjus, znany miejscowy artysta fotograf i działacz społeczny, prezes Stowarzyszenia „Dubingėlė”.

Do rywalizacji przystąpiło aż 7 drużyn: „Dubingėlė”, „Smaigas” i „Ping Pong” z Podbrodzia, „Arinas” z Joniszek, „Sużany”, „Niemenczyn” oraz ekipa „Straż Graniczna” z Powiewiórki. W skład każdej ekipy wchodziły cztery osoby: trzech mężczyzn i jedna kobieta. Emocji w trakcie zawodów nie zabrakło, gdyż rywale byli godni siebie i partie były niezwykle zacięte. W końcowej klasyfikacji zwyciężyła drużyna „Smaigas”, która wyprzedziła przedstawicieli zespołu „Niemenczyn” oraz swych ziomków z ekipy „Dubingėlė”.