Rejon wileński zwycięzcą XIV Igrzysk Szkół Litwy

Historyczny sukces!

Zakończyły się XIV Igrzyska Szkół Litwy w roku szkolnym 2018-2019. Były one szczególne dla drużyny rejonu wileńskiego, która wywalczyła pierwsze miejsce wśród samorządów wiejskich, gromadząc 1737 pkt. Na drugim miejscu uplasował się rejon szyłelski z 1558 pkt, a na trzecim kiejdański – 1509 pkt. Jest to pierwsze tak znaczne osiągnięcie. Historyczny sukces jest tym bardziej wymowny, że drugą w klasyfikacji drużynę nasi sportowcy wyprzedzili aż o 179 pkt!

W XIV Igrzyskach Szkół Litwy wzięło udział prawie 200 tys. uczniów z 900 szkół kraju, którzy rywalizowali w 24 dyscyplinach sportowych. W trakcie igrzysk odbyło się 268 zawodów strefowych, 127 międzystrefowych oraz 73 finały. Igrzyska zakończyły się 14 czerwca br. Po tych zawodach postawiono kropki nad i, wyłonieni zostali zwycięzcy zarówno wśród szkół, jak też rejonów i miast.

Najwięcej punktów do „koszyczka” rejonu wileńskiego wrzucili tenisiści stołowi z Mickun, chłopcy z Rudominy w piłce nożnej 5x5 oraz siatkarki z Gimnazjum w Awiżeniach, którzy na krajowych zawodach wywalczyli pierwsze miejsca.

Uczniowie z Gimnazjum w Mickunach dobrze spisali się też w turnieju warcabowym, zdobywając 3. miejsce. Również 3. miejsce wywalczyli siatkarze z Gimnazjum im. św. Jana Bosko w Jałówce. Na czwartym miejscu, czyli tuż za podium, w zawodach sztafet „Śmiali, silni, zwinni” uplasowali się uczniowie z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie.

Najwyżej w krajowej klasyfikacji szkół wiejskich zostali umiejscowieni uczniowie z Gimnazjum w Mickunach, którzy na krajowych zawodach zdobyli łącznie 439,5 punktów, co dało im 18. miejsce. Reprezentanci Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie wywalczyli 416,5 punktów i zajęli 20. miejsce.

W klasyfikacji drużynowej miast i rejonów, rejon wileński uplasował się na zaszczytnym 6. miejscu, zdobywając 2284 pkt. Najlepiej wiodło się narciarzom ze Szkoły-Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach, którzy zdobyli 2. miejsce, siatkarzom z Gimnazjum im. św. J. Bosko w Jałówce, pingpongistkom z Mickun i strzelcom z Gimnazjum w Zujunach, którzy na zawodach szczebla krajowego zajęli czwarte miejsca.

Wśród szkół miejskich i rejonowych według zdobytych punktów w skali krajowej najwyżej uplasowało się Gimnazjum w Mickunach, które zgromadziło 343 pkt i zajęło 20. miejsce. Gimnazjum w Zujunach zostało sklasyfikowane na 24. pozycji, a 48. lokatę wywalczyli sportowcy z Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach – 140 pkt.

W klasyfikacji drużynowej wśród gimnazjów rejonu wileńskiego były uwzględniane 8 najlepszych wyników, zdobytych na zawodach rejonowych oraz wszystkie punkty zdobyte na zawodach szczebla krajowego. Pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie Gimnazjum w Mickunach, zdobywając ogółem 929,5 pkt (490,0 pkt w zawodach rejonowych + 440,0 pkt w zawodach krajowych). Na drugim miejscu uplasowali się sportowcy z Zujun, mający na swoim koncie 747,0 pkt (458,0 + 289,0). Trzecie zaś miejsce przypadło Gimnazjum im. Giedymina w Niemenczynie – 709,0 pkt (478,0 + 231,0).

W szkolnych igrzyskach rejonu wileńskiego wśród szkół wiejskich, w których nie mieli prawa startować sportowcy Gimnazjum im. K. Parczewskiego oraz im. Giedymina w Niemenczynie, najlepiej wypadli uczniowie z Gimnazjum w Mickunach, zdobywając 925,5 pkt (486,0 + 439,5). Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie – 866,5 pkt (450,0 + 416,5), a trzecie miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Pogirach, zdobywając 561 pkt (392,0 + 169,0). Na najwyższym stopniu podium 6 razy stawali sportowcy z Mickun, 4 razy uczniowie Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie, po 2 razy sportowcy z Gimnazjum w Pogirach i Gimnazjum w Rukojniach.

Zaś w igrzyskach rejonowych wśród szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiwiszkach, zdobywając 739,0 pkt (410,0 + 329,0). Drugie miejsce zdobyli uczniowie Szkoły-Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach z 571 pkt (478,0 + 93,5). Na trzecim miejscu uplasowali się sportowcy ze Szkoły Podstawowej im. M. Zdziechowskiego w Suderwie (490 pkt).

Najczęściej w zawodach zwyciężali sportowcy z Suderwy, którzy na najwyższym stopniu podium stawali aż 10 razy.

Marian Kaczanowski, inf. wł.

Na zdjęciach: najwięcej punktów do „koszyczka” rejonu wileńskiego wrzucili tenisiści stołowi (trener Mark Wajtonis)