Polacy znowu wygrali klasyfikację medalową halowych ME

Powtórka z Belgradu

Polska wygrała klasyfikację medalową halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Glasgow. W ostatnim dniu zawodów złoto zdobyli Marcin Lewandowski w biegu na 1500 m oraz kobieca sztafeta 4x400 m (na zdjęciu), a srebro Sofia Ennaoui także na 1500 m. W ogóle Polacy wywalczyli 5 złotych i dwa srebrne medale. Brązowy medal dla Litwy w skoku wzwyż zdobyła Airinė Palšytė.

Polska sztafeta 4x400 obroniła tytuł zdobyty dwa lata temu w Belgradzie. Srebrny medal zdobyły Brytyjki, a brązowy Włoszki. Polki powetowały sobie niepowodzenie w indywidualnym starcie na 400 m, gdzie Święty-Esetic była szósta w finale, a Iga Baumgart-Witan – do rozpoczęcia mistrzostw liderka światowych tabel – odpadła w półfinale.

Tytuł sprzed dwóch lat z Belgradu obronił także Lewandowski, który w profesorskim stylu ograł rewelacyjnego 18-latka Jakoba Ingebrigtsena, który wcześniej triumfował w Glasgow na 3000 m. Polak w finale uzyskał czas 3.42,85 i po długim finiszu wyprzedził wyraźnie 13 lat młodszego rywala z Norwegii. Tylko z nim przegrał w ubiegłorocznej imprezie tej rangi na stadionie. Na tym samym dystansie druga była Sofia Ennaoui. W finale uzyskała czas 4.09,30. Zwyciężyła zdecydowanie Brytyjka Laura Muir – 4.05,92, a trzecia była Irlandka Ciara Mageean – 4.09,43. 23-letnia Ennaoui w poprzednich HME w Belgradzie dwa lata temu zdobyła brąz. Z kolei przed rokiem na stadionie wywalczyła w Berlinie srebro. W obu przypadkach zwyciężyła dwa lata starsza Muir.

Wielkich emocji ostatniego dnia mistrzostwa dostarczyła także męska sztafeta 4x400 m, w której z powodu kontuzji odniesionej już w Szkocji nie mógł wystąpić najszybszy w tym roku na tym dystansie w Polsce Karol Zalewski. Biało-czerwoni pobiegli w eksperymentalnym składzie. I ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Polacy uzyskali czas 3.08,40. Rezultat Belgów to 3.06,27. Na finiszu okazali się minimalnie lepsi od ustanawiających rekord kraju Hiszpanów – 3.06,32.

Bieg na 800 m kobiet wygrała Brytyjka Shelayna Oskan-Clarke, na 60 m ppł Holenderka Nadine Visser, w skoku w dal najlepsza była Serbka Ivana Spanovic, w trójskoku Hiszpanka Ana Peleteiro, w skoku o tyczce Rosjanka startująca pod neutralną flagą Anżelika Sidorowa, a w skoku wzwyż jej utytułowana rodaczka Maria Lasickienė.

Na „polskim” dystansie 800 m mężczyzn, który w czterech poprzednich HME wygrali Adam Kszczot (trzykrotnie) i Lewandowski, najszybszy okazał się Hiszpan Alvaro de Arriba, na 60 m przez płotki – Cypryjczyk Milan Trajkovic, w trójskoku zwyciężył reprezentant Azerbejdżanu Nazim Babajew, a w siedmioboju – Hiszpan Jorge Urena.

Polska w Glasgow, jak dwa lata temu w Belgradzie, triumfowała w klasyfikacji medalowej HME. Łączny dorobek biało-czerwonych to pięć złotych i dwa srebrne. Poza tymi, którzy na podium stanęli w niedzielę, mistrzami kontynentu zostali Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce, Michał Haratyk w pchnięciu kulą i Ewa Swoboda na 60 m. Srebrny medal zdobył drugi z polskich tyczkarzy – Piotr Lisek.