Sukces Karola Dąbrowskiego w biathlonowym PŚ w Słowenii

Budujący początek sezonu

Karol Dąbrowski, wychowanek Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, wspaniale rozpoczął nowy sezon biathlonowego Pucharu Świata. W premierowej edycji PŚ w słoweńskiej Poljuce w rywalizacji indywidualnej na 20 km zajął 25. miejsce, co było jednym z najlepszych osiągnięć litewskich sportowców w historii niepodległej Litwy.

27-letni niemenczynianin tak wysoką pozycję wywalczył dzięki świetnej dyspozycji na strzelnicy. Podczas czterech wizyt na niej zarówno w pozycji „leżąc”, jak i „stojąc” był bezbłędny i trafił do wszystkich 20 tarcz. Po pierwszym strzelaniu Karol zajmował 34. lokatę; po drugim przesunął się na 23. pozycję; po trzecim – 21. Po ostatnim strzelaniu Dąbrowski zajmował nawet 19. pozycję, ale ostatecznie uplasował się na 25. miejscu, co jest najlepszym osiągnięciem nie tylko jego osobiście, ale też najlepszym startem litewskiego zawodnika w tej dyscyplinie sportowej za ostatnie cztery lata.

Z wyniku był zadowolony i sam zawodnik, który nie krył, że miał obawy przed trzecim strzelaniem, ale zdołał zapanować nad nerwami i emocjami, co sprawiło, że nie zaliczył pudła. Po tym nabrał pewności siebie i uwierzył, że może trafić do wszystkich tarcz i strzelanie zakończyć na „zerze”, czyli bez pomyłek.

Dobry wynik pozwolił mu na uzyskanie 16 punktów zaliczeniowych do klasyfikacji indywidualnej. Punkty przyznaje się zawodnikom, którzy uplasowali się w pierwszej czterdziestce. Mając w dorobku punkty zaliczeniowe reprezentant Litwy do rywalizacji będzie mógł przystępować w pierwszej grupie startujących, czyli u boku największych gwiazd światowego biathlonu. Dotychczasowym najlepszym osiągnięciem Karola było wywalczenie 44. pozycji w roku 2014 i 2015.

Dobry wynik na rozpoczęcie sezonu daje nadzieję, że nasz biathlonista jeszcze nieraz błyśnie formą ku radości miłośników zimowych sportów na Litwie i oby tak było. Trzymamy kciuki!