Złoto litewskiego pływaka!

Danas Rapšys wywalczył pierwsze miejsce w finałowym wyścigu na 400 m stylem dowolnym pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie, które odbywają się w chińskim Hangzhou. Litwin zwyciężył z wynikiem – 3.34,01 min i jest to nowy rekord kraju.

Rapšys wygrał zdecydowanie i prowadził od początku do końca. Drugiego na mecie Norwega Henrika Christiansena wyprzedził aż o 2,63 sek. Trzecią lokatę wywalczył Włoch Gabriele Detti. Polak Wojciech Wojdak zajął dopiero siódme miejsce. Czas uzyskany przez litewskiego pływaka jest też najlepszym uzyskanym w tym sezonie na świecie. Przedtem Rapšys na tym dystansie medali nie zdobywał. Rekordzistą świata w tej konkurencji jest Francuz Yannick Agnel, który w roku 2012 osiągnął wynik – 3.32,25 min.

Złoty medalista mistrzostw świata w Hangzhou wystartuje jeszcze w trzech konkurencjach: 100 i 200 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem grzbietowym. Za zwycięstwo Rapšys otrzyma 10 tys. USD.

Sukces Karola Dąbrowskiego w biathlonowym PŚ w Słowenii

Budujący początek sezonu

Karol Dąbrowski, wychowanek Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, wspaniale rozpoczął nowy sezon biathlonowego Pucharu Świata. W premierowej edycji PŚ w słoweńskiej Poljuce w rywalizacji indywidualnej na 20 km zajął 25. miejsce, co było jednym z najlepszych osiągnięć litewskich sportowców w historii niepodległej Litwy.

27-letni niemenczynianin tak wysoką pozycję wywalczył dzięki świetnej dyspozycji na strzelnicy. Podczas czterech wizyt na niej zarówno w pozycji „leżąc”, jak i „stojąc” był bezbłędny i trafił do wszystkich 20 tarcz. Po pierwszym strzelaniu Karol zajmował 34. lokatę; po drugim przesunął się na 23. pozycję; po trzecim – 21. Po ostatnim strzelaniu Dąbrowski zajmował nawet 19. pozycję, ale ostatecznie uplasował się na 25. miejscu, co jest najlepszym osiągnięciem nie tylko jego osobiście, ale też najlepszym startem litewskiego zawodnika w tej dyscyplinie sportowej za ostatnie cztery lata.

Mickunianki mistrzyniami Litwy!

Pierwsze i trzecie miejsce w rywalizacji drużynowej mistrzostw Litwy w tenisie stołowym wśród rejonów kraju wywalczyli młodociani miłośnicy ping ponga z rejonu wileńskiego. Dziewczęta w Solecznikach wywalczyły tytuły mistrzowskie, a chłopcy zawiesili na szyi medale brązowe.

Barw rejonu podstołecznego bronili zawodnicy z Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego (trener Mark Wajtonis), na co dzień trenujący w Mickunach. Dziewczęta rywalizowały w grupie wiekowej 2005 r. ur. i młodsze. W ogóle do walki o tytuł mistrzowski przystąpiło 9 zespołów – 7 broniło barw rejonowych oraz drużyny Kłajpedy i Olity. Ekipa rejonu wileńskiego z Gabiją Abaravičiūtė, Jorūnė Kožemiakinaitė, Dianą Tabunowa oraz Agnieszką Rackiewicz w składzie, przez turniej przeszła jak burza.