Puchar Świata w kolarstwie torowym w Pruszkowie

Nokaut Kaczkowskiej

Justyna Kaczkowska zwyciężyła w wyścigu indywidualnym na 3 km na dochodzenie, Mateusz Rudyk zajął drugie miejsce w sprincie, a Szymon Sajnok także był drugi w omnium w ostatnim dniu zawodów Pucharu Świata na torze kolarskim w Pruszkowie.

Kaczkowska w finale wyprzedziła szosową mistrzynię świata z Bergen w jeździe indywidualnej na czas Annemiek van Vleuten. To był kolarski nokaut. Holenderka przegrała z nią o ponad pięć sekund.

Rudyk wspaniale pojechał w eliminacjach, bijąc rekord Polski Damiana Zielińskiego na 200 metrów ze startu lotnego wynikiem 9,707 s. W 1/8 finału zdeklasował Francuza Quentina Lafargue’a, w ćwierćfinale nie dał szans Brytyjczykowi Ryanowi Owensowi, a w półfinale Nowozelandczykowi Edwardowi Dawkinsowi.

W finale przeciwnikiem 22-letniego kolarza z Jelcza-Laskowic był czwarty zawodnik igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro Australijczyk Matthew Glaetzer. Pierwszy wyścig Polak przegrał o zaledwie 0,014 s, w drugim różnica na kresce była już większa.

Szymon Sajnok stoczył pasjonującą walkę w omnium. Ten kolarski wielobój rozpoczął od 11. miejsca w scratchu, potem wygrał wyścig tempo i był drugi w eliminacyjnym. Przed wyścigiem punktowym zajmował w klasyfikacji generalnej trzecią lokatę. Poprawił ją i ostatecznie zajął drugie miejsce za Duńczykiem Niklasem Larsenem.

Największą gwiazdą zawodów była bezsprzecznie Niemka Kristina Vogel. W niedzielę dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, po wygranych w sprincie drużynowym (razem z Pauline Sophie Grabosch) oraz w keirinie.