Sportowo-patriotyczna sobota w Białej Wace

W ostatnią sobotę kwietnia w Białej Wace odbył się XXIX bieg lekkoatletyczny Biała Waka-Rudniki-Biała Waka. W roli organizatorów imprezy sportowej ku czci Dnia Konstytucji 3 Maja wystąpiły: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, samorząd rejonu solecznickiego, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie oraz klub sportowy „Jaunystė”.

W tegorocznym święcie sportu – tak jest nazywana ta sportowa impreza w Białej Wace – wzięło udział kilkuset miłośników lekkiej atletyki nie tylko z rejonu solecznickiego, ale i innych rejonów Litwy. Jako pierwsze na start wyszły drużyny szkolne, które rywalizowały w sztafecie lekkoatletycznej. Młodzież wykazała się dobrą sprawnością fizyczną oraz chęcią walki. Wśród gimnazjów jako pierwsza metę przekroczyła ekipa Gimnazjum Tysiąclecia w Solecznikach, drugie miejsce zajęli lekkoatleci z Gimnazjum w Ejszyszkach, trzecie – Gimnazjum „Ryto” w Dziewieniszkach. Wśród szkół podstawowych złote medale zdobyła drużyna szkoły w Jaszunach, srebrne – z Czużakampi, brązowe – z Podborza.

Bieg na dystansie 1 km wśród najmłodszych uczestników zawodów lekkoatletycznych wygrali Jolanta Jakowlewa i Andrej Swentoskalskij.

W głównym biegu lekkoatletycznym na 10 km wzięło udział 43 lekkoatletów i lekkoatletek. Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Jarosław Siemaszko (rejon wileński), który pokonał trasę z czasem 31 min 25 s. Wśród pań ku radości miejscowych kibiców zawody wygrała solczanka Renata Siluk, która pokonała odległość dziesięciu kilometrów z czasem 43 min 21 s.

W zawodach koszykarskich triumfowała drużyna „Rezydenci”, w siatkarskich – ekipa „Katastrofa” (mężczyźni) oraz „Butrymańce” (kobiety).

W konkursie podnoszenia ciężarów zwyciężył Witalij Daukszewicz, który 87 razy podniósł 24-kilogramowy ciężar. Zawody w siłowaniu na ręce wśród mężczyzn wygrał Walery Gwozdowicz, wśród pań – Ludmiła Tkaczenko.

Po raz pierwszy w historii białowackiego święta został rozegrany konkurs w CrossFicie, w którym najlepszą sprawnością oraz siłą wykazał się Tomasz Zarecki oraz Walerija Łun.

Zwycięzcy rywalizacji sportowych zostali nagrodzeni przez organizatorów imprezy medalami oraz cennymi prezentami ufundowanymi przez: samorząd rejonu solecznickiego, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej oraz ZSA „Jaraks”. Święto sportowe uwieńczył koncert w wykonaniu zespołu tanecznego „Smile”.

Na pożegnanie główny organizator sportowych zmagań, prezes TG „Sokół” oraz starosta gminy Biała Waka Gienadij Baranowicz zaprosił sportowców na XXX jubileuszowy bieg lekkoatletyczny Biała Waka-Rudniki-Biała Waka, który w przyszłym roku także będzie poświęcony Dniowi Konstytucji 3 Maja.

A. K.

Na zdjęciu: w głównym biegu lekkoatletycznym na 10 km wystartowało 43 zawodników.