Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego na zawodach o Puchar Bałtyku

Najszybsi Romanowowie

W łotewskim biatlonowym centrum Smeceressils (Madona) odbyły się 14-15 stycznia zawody Pucharu Państw Bałtyckich i I etapu Pucharu Łotwy w biatlonie. W zawodach wzięli udział przedstawiciele Łotwy, Litwy oraz Estonii.

W pierwszym dniu zawodów bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego – Wiktoria i Nikita Romanowowie oraz ich trener Marian Kaczanowski, stając na najwyższym schodku podium. Zawody w Madonie dla Nikity Romanowa były ostatnią eliminacją na Młodzieżowy Zimowy Europejski Festiwal Olimpijski, który odbędzie się 15-19 lutego w tureckim mieście Erzurum.

W sobotę biatloniści rywalizowali się w wyścigu indywidualnym na dystansie 12,5 km, 10 km oraz 6 km.

Nikita Romanow, Rusłan Pukszto i Romuald Aleksandrow startowali na dystansie 12,5 km. Nikita na pierwszym strzelaniu leżąc był bezbłędny i zajmował 2. miejsce, po strzelaniu stojąc, mimo że popełnił jeden błąd, objął prowadzenie. Na trzecim strzelaniu leżąc znowu spudłował raz, ale biegł pierwszy. Na ostatnim strzelaniu stojąc popełnił jeden błąd, co nie przeszkodziło po bardzo szybkim biegu na ostatnich 2,5 km finiszować pierwszym, pokonując 12,5 km za 42 min. 52 sek. Zdobył tytuł mistrza Państw Bałtyckich. Rusłan Pukszto na czterech strzelaniach popełnił 6 błędów i na mecie zajął 6. miejsce, Romuald finiszował 12.

Wiktoria Romanowa i Kamile Jakubauskaite w grupie dziewcząt 2002-2003 r. urodzenia miały do pokonania 6 km ze strzelaniem dwa razy leżąc. Wiktoria szybko pokonała 2 km, strzelając trafiła do wszystkich tarcz i objęła prowadzenie z 25-sekundową przewagą. Drugie strzelanie także wykonała bezbłędnie i jeszcze zwiększyła przewagę nad rywalkami. Po pokonaniu ostatniego kręgu Wiktoria finiszowała pierwsza z ponad 2-minutową przewagą, z czasem 21 min. 46 sek., zdobywając Puchar Łotwy. Kamile szybko jechała na nartach, ale popełniła 3 błędy i zajęła 5 miejsce z czasem 25 min 33 sek.

Marian Kaczanowski startował na dystansie 5x2 km. Pierwsze strzelanie leżąc wykonał bezbłędnie i objął prowadzenie. Na kolejnych strzelaniach pudłował po jednym razie i zwyciężył, pokonując 10 km za 39 min. 10 sek.