Finał nie był zaciętym

Koszykarze solecznickiego BC „Šalčininkai” zostali zwycięzcami tegorocznych otwartych mistrzostw Solecznik w koszykówce o puchar mera rejonu solecznickiego. W meczu finałowym solczanie zdołali pokonać zawodników ejszyskiego „Sokoła”, zeszłorocznego triumfatora turnieju. Po rocznej przerwie puchar mistrzów Solecznik ponownie wrócił do domu.

W zawodach, organizowanych przez wydział oświaty i sportu samorządu solecznickiego, wzięło udział 5 drużyn (najmniej w historii turnieju – przyp. autora). Przez dwa tygodnie odbywały się mecze grupowe, na podstawie wyników których wyłoniono pary play-off. Ukoronowaniem turnieju stały się mecze o miejsca na podium.

W piątek, 9 grudnia, w Solecznikach odbyły się mecze finałowe. Miejscem zmagań najlepszych drużyn koszykarskich ośrodka rejonowego stała się sala sportowa Szkoły Średniej Tysiąclecia Litwy.

Jako pierwsze, w meczu o brązowe medale, wybiegły na parkiet drużyny organizacji młodzieżowej „Nowa fala” (Soleczniki) oraz „Biała Waka”. W pierwszej kwarcie spotkania lepszą i skuteczniejszą grą wyróżniła się „Nowa fala”, jednak w drugiej odsłonie koszykarze z Białej Waki zdołali nie tylko odrobić straty, ale i wyjść na prowadzenie. Końcówka meczu bezapelacyjnie należała do „Białej Waki”, której zawodnicy kontrolowali przebieg spotkania i doprowadzili do zwycięskiego końca, pokonując rywali 62:57.

Kolejny mecz finałowy odbył się pomiędzy BC „Šalčininkai” i ejszyskim „Sokołem”. W pięciu finałach koszykarze spotykali się pięciokrotnie. Bilans zwycięstw był na korzyść ejszyszczan – 3:2. Obie ekipy koszykarskie od lat występują w ligach regionalnych i ich zawodnicy są doskonale zgrani. Bardziej zdeterminowani solczanie już w pierwszej połowie osiągnęli 20-punktową przewagę, którą utrzymali do końca spotkania wygrywając z wynikiem 76:55. Po rocznej przerwie tytuł mistrzowski znowu powrócił do Solecznik, zaś bilans finałowych potyczek pomiędzy drużynami wyrównał się.

Po zakończeniu spotkania finałowego odbyła się ceremonia nagradzania trzech najlepszych drużyn medalami. Wręczyli je – główny trener drużyny „Lietuvos rytas” Tomas Pačėsas i polski legionista stołecznego klubu Adam Łapeta.

– Bardzo się cieszę, że mogłem obejrzeć finałowe mecze turnieju. Życzę każdej z drużyn nowych sukcesów sportowych i żeby wasz turniej z roku na rok przyciągał coraz więcej nowych drużyn i kibiców – powiedział zwracając się w języku polskim do uczestników turnieju Pačėsas, który w ciągu sześciu lat gry i pracy trenerskiej w polskich klubach dobrze opanował język sąsiedniego kraju.