Finał nie był zaciętym

Koszykarze solecznickiego BC „Šalčininkai” zostali zwycięzcami tegorocznych otwartych mistrzostw Solecznik w koszykówce o puchar mera rejonu solecznickiego. W meczu finałowym solczanie zdołali pokonać zawodników ejszyskiego „Sokoła”, zeszłorocznego triumfatora turnieju. Po rocznej przerwie puchar mistrzów Solecznik ponownie wrócił do domu.

W zawodach, organizowanych przez wydział oświaty i sportu samorządu solecznickiego, wzięło udział 5 drużyn (najmniej w historii turnieju – przyp. autora). Przez dwa tygodnie odbywały się mecze grupowe, na podstawie wyników których wyłoniono pary play-off. Ukoronowaniem turnieju stały się mecze o miejsca na podium.

Dominacja Kawęckiego, błysk Bilisa

Po raz trzeci z rzędu Radosław Kawęcki zdobył złoty medal mistrzostw świata na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Ostatniego dnia zmagań w Windsor na podium stanął także Wojciech Wojdak, który był trzeci na 1500 m kraulem. W prestiżowej konkurencji na 100 m stylem wolnym triumfował Simonas Bilis.

Nikt nie prognozował zwycięstwo Litwina, a jednak utarł on nosa bardziej tytułowanym i doświadczonym konkurentom i stanął na najwyższym stopniu podium. Co prawda, sprzyjało mu też szczęście – Japończyk Shinri Shioura ustąpił mu jedną setną sekundy! Bilis uzyskał czas 46,58 sek i przy okazji pobił rekord kraju. Jest to już drugi medal Litwina. Wcześniej wywalczył on brąz na dwa razy krótszym dystansie. Przedtem Bilis na takiej rangi zawodach medali nie zdobywał. Trzeba też zaznaczyć, że najsłynniejsza litewska pływaczka Rūta Meilutytė z powodu wakacji nie wzięła udziału w MŚ w Kanadzie.