Początek sezonu skoków narciarskich

Polacy poza podium

Maciej Kot zajął ósme miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuusamo. Zwyciężył Niemiec Severin Freund, prowadzący w zawodach po pierwszej serii.

Na drugiej pozycji uplasował się Norweg Daniel Andre Tande, a na trzeciej Austriak Manuel Fettner. Liderem Pucharu Świata został Freund, który dzień wcześniej w zawodach inaugurujących sezon zimowy był drugi.

Piotr Żyła został sklasyfikowany na 11. miejscu, Dawid Kubacki był 14., a Kamil Stoch – 22.

Po pierwszej serii prowadził Freund po skoku na odległość 146 m, drugi był Austriak Stefan Kraft – 140,5 m, a trzeci Kot – także 140,5 m. Rezultat Niemca był tylko o jeden metr gorszy od rekordu obiektu Ruka należącego do Austriaka Gregora Schlierenzauera.

Pierwsza seria nie była zbyt udana dla braci Prevców ze Słowenii. Obrońca Pucharu Świata Peter uzyskał 129,5 m i był 12., a jego młodszy brat, zwycięzca piątkowego konkursu Domen, zajmował 14. miejsce po lądowaniu na 131,5 m.

W finale Kot skoczył znacznie słabiej niż w pierwszej próbie, uzyskał 124 m i po swoim skoku spadł na szóste miejsce. Później wyprzedziło go jeszcze dwóch rywali. Gorzej wypadł także plasujący się na drugiej pozycji Kraft, wylądował na 128,5 m i ostatecznie zajął czwartą lokatę.

Nie zawiódł natomiast Freund, który wiele razy mówił, że skocznia w Kuusamo jest jedną z tych, które najbardziej lubi. Niemiec w drugiej próbie miał 138 m i zapewnił sobie zwycięstwo.

Dzięki wygranej Freund z dorobkiem 180 pkt został liderem klasyfikacji pucharowej. Drugi jest Domen Prevc – 120 pkt, a trzeci Fettner – 110 pkt. Kot ma 77 pkt i jest siódmy, dzięki czemu w kolejnych zawodach nie będzie musiał walczyć w kwalifikacjach. Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się 3-4 grudnia w niemieckim Klingenthal. W sobotę zaplanowany jest konkurs drużynowy, w niedzielę indywidualny.