Historyczny triumf polskiego klubu w Lidze Mistrzów

Wygrali wszystko, co mogli wygrać

Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce zostali triumfatorami Ligi Mistrzów. Kielczanie pokonali w finale w Kolonii MVM Veszprem po rzutach karnych 39:38 (13:17, 29:29, dogr. 35:35). To największy sukces klubowej piłki ręcznej w Polsce.

Mistrzowie Polski wygrali mecz, który na kwadrans przed końcem wydawał się przegrany. W 46. minucie przegrywali dziewięcioma bramkami (19:28), a ostatecznie o zwycięstwie zdecydowały rzuty karne.

Szczypiorniści z Gór Świętokrzyskich fatalnie rozpoczęli to spotkanie. Pierwszego gola strzelili dopiero w 6. minucie (1:3). Mistrzowie Polski, szczególnie w pierwszej fazie spotkania, popełniali za dużo błędów w obronie, co pozwoliło zawodnikom z Veszprem budować przewagę. Wtedy trener Tałant Dujszebajew postanowił zmienić w bramce Sławomira Szmala na Marina Sego.

Madrycki spektakl w Mediolanie

Real Madryt triumfował po raz 11. w historii w piłkarskiej Lidze Mistrzów. W finale w Mediolanie pokonał lokalnego rywala Atletico w rzutach karnych 5:3. Po 120 minutach był remis 1:1.

Po raz szósty w historii w finale LM zmierzyły się drużyny z tego samego kraju, a po raz drugi – z tego samego miasta i ponownie z Madrytu. „Królewscy” po raz 14. dotarli do decydującej rozgrywki, zaś Atletico po raz trzeci. Dwa lata temu w Lizbonie Real pokonał Atletico po dogrywce 4:1.

Mecz był doskonałym spektaklem, trzymającym w napięciu do ostatniej chwili. Finał LM stał się „przekleństwem” dla Atletico, który w trzech meczach przegrał trzy razy i to dwa razy z rywalami „grającymi na sąsiednim podwórku”.