Sukces biathlonistów na młodzieżowych mistrzostwach Litwy

Medalowe żniwo

Z powodu braku śniegu młodzieżowe mistrzostwa Litwy w biathlonie, 24-25 lutego, odbyły się w łotewskim centrum biathlonowym „Smeceres Sils” w Madonie, w których wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego zdobyli aż 8 medali, w tym 5 złotych.

W pierwszym dniu zawodów biathloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc i stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania rundę karną.

Pierwszy na starcie 6 km stanął Nikita Romanow, który szybko pokonał pierwsze 2-kilometrowe okrążenie, ale spudłował z pozycji leżąc i po rundach karnych spadł na 3 pozycję. Nie ustrzegł się on błędów na strzelnicy i z pozycji stojąc, ale dzięki dobrej kondycji wyprzedził jednego rywala i ostatecznie zajął 2. miejsce, ustępując zwycięzcy zaledwie 7 sekund.

Arnold Lepiochin miał do pokonania 7,5 km. Rozpoczął on bieg bardzo dobrze, ale na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił 4 błędy. Mimo tego, że w czasie kolejnej wizyty na strzelnicy popełnił tylko jeden błąd, strat do lidera nie udało się odrobić i nasz zawodnik musiał zadowolić się drugą lokatą.

W biegu na 4 km, ze strzelaniem dwa razy leżąc, wystartowali Wiktoria Romanowa i Romuald Aleksandrow. Wiktoria narzuciła ostre tempo i mimo tego, że na pierwszym strzelaniu popełniła jeden błąd, wyszła na prowadzenie. Na drugim strzelaniu była bezbłędna i pewnie zwyciężyła z przewagą ponad 2 min.

Romuald Aleksandrow na pierwszym strzelaniu popełnił jeden błąd i zajmował 3. pozycję. Dzięki dobrej kondycji zdołał odrobić straty i mimo jeszcze jednego niecelnego strzału i rundy karnej, ostatnie 1000 metrów pokonał on w ekspresowym tempie i wygrał bieg.

Kamilė Jakubauskaitė miała do pokonania 3 km. Podczas pierwszego strzelania trafiła do wszystkich tarcz i objęła prowadzenie. Na drugim strzelaniu popełniła jeden błąd, ale to nie wpłynęło na jej ostateczny triumf i zdobycie złota.

W drugim dniu zawodów biathloniści startowali w wyścigu indywidualnym, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano po minucie. Nikita Romanow miał do pokonania 8 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc. Mimo kilku błędów na strzelnicy linię mety minął jako pierwszy.

Jego wyczyn powtórzyła Wiktoria Romanowa, która wzięła udział w biegu na 6 km ze strzelaniem 3 razy leżąc. Nie ustrzegła się ona błędów na strzelnicy, ale świetne przygotowanie kondycyjne i dobra forma biegowa zaważyły na jej ostatecznym zwycięstwie.

Romuald Aleksandrow także miał do pokonania 6 km. Wypadł nieco słabiej niż Wiktoria, ale zdobycie srebrnego medalu, to też powód do radości.

Arnold Lepiochin startował na dystansie 12,5 km, lecz popełnił dużo błędów na strzelnicy i zajął dopiero 4. miejsce. Kamilė Jakubauskaitė rywalizowała na dystansie 4 km, ale podobnie jak Arnoldowi błędy podczas strzelania nie pozwoliły jej wywalczyć miejsca na podium