Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Tbilisi

Zwycięski pochód siatkarzy

Dziewięć medali XIII Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w Tbilisi – to dorobek 88-osobowej reprezentacji Polski.

Na zakończenie imprezy złoto zdobyli siatkarze po zwycięstwie w finale nad Bułgarami 3:0 (25:15, 25:14, 25:19). Biało-czerwoni w turnieju kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa. Wszystkie spotkania wygrali po 3:0 – grupowe z gospodarzami, Rosjanami i Bułgarami, w półfinale z Czechami i o złoto ponownie z Bułgarami, którzy w półfinale pokonali Włochów 3:2.

Po powrocie z Tbilisi Polacy nie będą mieli wakacji. W czwartek odlecą do Buenos Aires. W Argentynie wezmą udział w mistrzostwach świata kadetów (14-23 sierpnia). W grupie C zagrają z reprezentacjami Iranu, Chile, Tajwanu i… Bułgarii.

W XIII Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy ekipa biało-czerwona zdobyła dziewięć medali: jeden złoty, trzy srebrne i pięć brązowych. Ten dorobek uplasował Polskę w środku tabeli medalowej – na 25. miejscu w gronie 50 krajów. Na szczycie: Rosja - 37 (17-9-11), Włochy – 23 (11-2-10) i Francja – 22 (9-5-8).

Oprócz siatkarzy, medale dla Polski zdobyli: cztery lekkoatleci (srebro i trzy brązowe), trzy pływacy (srebro i dwa brązy) oraz judocy (srebro).

Irena Szewińska podkreśliła, że dla młodych zawodników, w wieku 14-18 lat w zależności od dyscypliny, ta impreza może i powinna być początkiem międzynarodowej kariery oraz drogą prowadzącą na wyżyny olimpizmu.

Poprzedni, XII Festiwal, którego gospodarzem był w 2013 roku holenderski Utrecht, przyniósł biało-czerwonej ekipie siedem medali (4-2-1). Złote wywalczyli: Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą, Mateusz Borkowski w biegu na 3000 m, Paulina Borys w skoku wzwyż oraz Kamila Pasternak w judo (+70 kg). Ten dorobek uplasował Polskę na dziewiątej pozycji w klasyfikacji medalowej imprezy.