Studenci zakończyli zmagania na Uniwersjadzie w Gwangju

Bieg bez buta

Polacy zakończyli udział w 28. Letniej Uniwersjadzie w południowokoreańskim Gwangju z dorobkiem 18 medali – czterech złotych, dziesięciu srebrnych i czterech brązowych (12 zdobyli lekkoatleci). Litwini wywalczyli 9 krążków: 5 złotych, jeden srebrny i 3 brązowe.

Najwięcej medali wywalczyli wioślarze: Milda Valčiukaite, Donata Vištartaite, Saulius Ritter, Rolandas Maščinskas, Žygimantas Galiszanskis i Lina Šaltyte stanęli na najwyższym stopniu podium, a Sonata Petrikaite wywalczyła srebro; dwa medale dorzucili lekkoatleci – Airine Pakenyte (złoto) i Andrius Gudžius (brąz); dwa brązowe medale zdobyli dżudocy – Santa Pakenyte i Karolis Bauža.

W 28. Uniwersjadzie wystąpiło w 13 dyscyplinach 154 sportowców-studentów w biało-czerwonych barwach. Pierwsze trofeum tej imprezy dla Polski zdobyły wioślarki Martyna Mikołajczak i Monika Kowalska, zajmując drugie miejsce w wyścigu dwójek wagi lekkiej. Był to jednocześnie 300. medal wywalczony przez biało-czerwonych w historii studenckich igrzysk. Po ostatni (brązowy) sięgnęła sztafeta 4x400 m mężczyzn w składzie: Mateusz Zagórski Michał Pietrzak, Kamil Gurdak i Rafał Omelko.

Bieg Gurdaka bez buta gospodarze wpisali na listę niebanalnych wyczynów uniwersjadowej rywalizacji, a Pietrzak stwierdził: „Największym bohaterem jest Kamil, który pokonał prawie 400 metrów bez jednego buta. Nigdy do tej pory nic takiego nam się nie zdarzyło”.

Natomiast Gurdak powiedział: „Nie jestem bohaterem. Wszyscy walczyliśmy o jak najlepszy wynik. Biegłem na trzeciej zmianie, dostałem pałeczkę chyba na czwartym miejscu. W strefie zmian było zamieszanie, któryś z rywali nadepnął mi na piętę i but został. Ale jakoś udało mi się dobiec. Dwie godziny wcześniej startowałem w finale na 800 m. Trochę mi nie poszło, byłem dopiero ósmy. Na szczęście powetowałem sobie to w sztafecie”.