Hokeiści Kanady po raz 25. zdobyli tytuły mistrzów świata

Bezapelacyjny triumf

Kanada pokonała broniącą tytułu Rosję 6:1 (1:0, 3:0, 2:1) w finale rozgrywanych w Czechach mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie. Brązowy medal wywalczyli Amerykanie po zwycięstwie nad Czechami 3:0.

To 25. triumf hokeistów spod znaku Klonowego Liścia. Poprzednio tej sztuki dokonali w 2007 roku.

Kanadyjczycy w Czechach prezentowali się doskonale. Wygrali wszystkie dziesięć spotkań w regulaminowym czasie gry, za co otrzymali specjalną premię w wysokości jednego miliona franków szwajcarskich. Szczególnie bolesne lekcje otrzymali Niemcy i Austriacy, którzy zostali pokonani 10:0 i 10:1. Natomiast w ćwierćfinale Białorusinów przyjezdni zza oceanu pokonali 9:0. W całym turnieju wbili rywalom 66 goli, a stracili tylko 15.

Bieg z okazji 70-lecia polskiej szkoły

Loteria z tabletami Lenoro

16 maja, z okazji obchodów 70-lecia polskiej szkoły w Nowej Wilejce, odbył się Bieg o Puchar Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego. Obecny rok szkolny dla placówki jest szczególny, bowiem w tym roku szkoła, jako spadkobierczyni polskiej oświaty w tej miejscowości, jest organizatorem obchodów rocznicy. Bieg był jednym z punktów programu poświęconego jubileuszowi.

„Bieg to życie, bieg to zdrowie/ Każdy człowiek ci to powie” – pod takim hasłem wystartowała w minioną sobotę, 16 maja, liczna grupa miłośników sportu. Celem przedsięwzięcia było propagowanie biegania jako najprostszej i najskuteczniejszej formy aktywności ruchowej.

Młodociani bokserzy walczyli z wojskowymi

Dodatkowy bodziec do treningów

Obiecująco na turnieju bokserskim przeprowadzonym w Litewskiej Akademii Wojskowej im. gen. Jonasa Żemaitisa wypadli trzej młodociani bokserzy z Niemenczyna. Dwóch z nich stanęło na podium, wywalczając trzecie miejsce.

Turniej był doskonale zorganizowani i podopieczni trenera Jerzego Kuszlewicza z Niemenczyna mogli sprawdzić swe umiejętności, walcząc z doświadczonymi i zaprawionymi w bojach na ringu zawodnikami. W kategorii wagowej do 64 kg Emil Stupienko wygrał pierwszy pojedynek, a następnie na punkty uległ przyszłemu zwycięzcy turnieju. Mimo przegranej załapał się na podium. W jego ślady poszedł Andriej Zorin (kat. wagowa 69 kg), który z identycznym dorobkiem również zdobył brąz.

Bojowym nastawieniem i charakterem wykazał się 17-letni Dariusz Palcew, uczeń Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego, który w kategorii wagowej do 69 kg musiał stawiać czoła starszym bokserom i walczył z nimi jak równy z równym. Zdobyte doświadczenie bez wątpienia zaowocuje w przyszłości, a bokserzy z miasta nad Wilią uzyskali dodatkowy bodziec do treningów, szlifowania formy i doskonalenia umiejętności.