Siatkarkie sukcesy

Ogromny sukces na zakończonych mistrzostwach Litwy wśród drużyn siatkarskich ze szkół wiejskich odniosły zespoły z rejonu wileńskiego – drużyna dziewcząt z Awiżeń zajęła drugie miejsce, a chłopcy z Bujwidz wywalczyli trzecie.

Turniej finałowy z udziałem czterech najsilniejszych drużyn z szkół wiejskich kraju (rocznik urodzenia 1998 i młodsi) został rozegrany w Oranach (Varena). Jak powiedział Tadeusz Mincewicz, szkoleniowiec siatkarzy z Bujwidz, droga do finału nie była łatwym spacerkiem. Trzeba było przejść przez sito zawodów w podgrupach, wygrać turniej strefowy, następnie przebrnąć przez eliminacje podczas zawodów międzystrefowych, by wreszcie awansować do wymarzonego finału. O ile podopieczne doświadczonego trenera Waldemara Szumskiego od wielu lat odnosiły sukcesy w zawodach szkolnych i Awiżenie były znane jako kuźnia talentów siatkarskich i potęga piłki siatkowej, a siatkarki z tej podwileńskiej miejscowości zawsze walczyły o najwyższe trofea, o tyle sukces chłopaków z Bujwidz jest stosunkowo „świeży” i dość zaskakujący. Szkoła w Bujwidzach nie jest liczną i Tadeusz Mincewicz ma ograniczony wybór kandydatów do drużyny. Tym niemniej potrafił skompletować zespół, który już drugi rok z rzędu stanął na podium i wywalczył brązowe medale mistrzostw Litwy. Tylko pogratulować zawodnikom i trenerowi i życzyć: „Tak trzymać”.

Więcej>>>

300 biegaczy na starcie

Ponad 300 sportowców z Litwy i Polski wzięło udział w VIII Międzynarodowych Biegach poświęconych Konstytucji 3 Maja, które odbyły się we wtorek, 28 kwietnia, w Niemenczynie.

Na program zawodów złożyły się biegi sztafetowe dla szkół podstawowych (3 km) i szkół średnich (6 km) oraz biegi indywidualne (od 500 m do 2000 m w 8 grupach wiekowych).

Jako pierwsi na starcie stanęli biegacze ze szkół podstawowych. W rywalizacji sztafet mieszanych zwycięzcami zostali biegacze ze Szkoły Podstawowej w Szumsku, którzy wyprzedzili rówieśników ze Szkoły Podstawowej w Mościszkach oraz Szkoły Podstawowej im. M. Zdziechowskiego w Suderwie.