Mistrzowski puchar powrócił do Solecznik

Koszykarze solecznickiego BC „Šalčininkai” zostali zwycięzcami tegorocznych otwartych mistrzostw Solecznik w koszykówce. W meczu finałowym solczanie zdołali pokonać zawodników ejszyskiego „Sokoła”, zeszłorocznego triumfatora turnieju. Po rocznej przerwie puchar mistrzów Solecznik ponownie wrócił do domu.

11 grudnia tego roku w Solecznikach odbyły się mecze finałowe mistrzostw miasta w koszykówce. Miejscem zmagań najlepszych drużyn koszykarskich ośrodka rejonowego stała się sala sportowa Szkoły Średniej Tysiąclecia Litwy.

Organizowane przez wydział oświaty i sportu samorządu solecznickiego mistrzostwa Solecznik w koszykówce rozpoczęły się w końcu listopada. W zawodach wzięło udział 8 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Ekipy kompletowano w różny sposób: od drużyn, broniących barw szkół miejskich do klubów sportowych i organizacji młodzieżowych. Przez dwa tygodnie odbywały się mecze grupowe, na których podstawie wyłoniono pary do gry w play-off. Ukoronowaniem turnieju stały się mecze o miejsca na podium.

Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, wybiegły na parkiet drużyny klubu sportowego Szkoły Średniej im. J. Śniadeckiego w Solecznikach „Olimp” oraz „Biała Waka”. Drużyna „Białej Waki”, składająca się z bardziej dorosłych zawodników, w pierwszej kwarcie spotkania nie dawała rady z uczniami, którzy aktywnie bronili się i celnie atakowali. Po pierwszej kwarcie wynik był remisowy – 17:17. Po drugiej i trzeciej odsłonie, którą białowaczanie wygrali z wynikiem 43:13, los meczu był już przesądzony. W czwartej kwarcie „olimpijczykom” udało się wygrać 19:17, ale końcowy wynik spotkania (77:49) dobitnie świadczy o zasłużonym zwycięstwie i zdobyciu brązowych medali przez ekipę z Białej Waki.

Mecz finałowy pomiędzy BC „Šalčininkai” i ejszyskim „Sokołem” nie zawiódł nadziei kibiców, którzy chcieli zobaczyć ostrą i wyrównaną grę. Obie ekipy koszykarskie od lat występują w ligach regionalnych i ich zawodnicy są doskonale zgrani. W tym spotkaniu na prowadzenie wychodziła raz jedna, raz druga drużyna. Gdy syrena ogłosiła zakończenie podstawowego czasu spotkania na tablicy widniał wynik – 62:62. O tym, dokąd pojedzie puchar mistrzostw Solecznik w koszykówce musiała zadecydować dogrywka. Solecznicka drużyna zachowała zimną krew i miała lepszą skuteczność rzutów. Ostatecznie wygrała mecz finałowy z wynikiem 73:68.

Po zakończeniu spotkania finałowego odbyła się ceremonia nagrodzenia trzech najlepszych drużyn medalami, jakie zawodnikom wręczył mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz. Nagrody specjalne od sponsorów mistrzostw otrzymali najlepsi koszykarze turnieju.